Badanie dna miednicy – dlaczego warto je robić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Badanie dna miednicy – dlaczego warto je robić?

Prawidłowa praca mięśni dna miednicy jest bardzo ważna u kobiet. Dlaczego warto wykonać badanie dna miednicy?

Gdzie znajduje się dno miednicy?

Dno miednicy składa się z dwóch warstw mięśni: przepony miedniczej oraz przepony moczowo-płciowej. Mięśnie obu przepon stanowią podparcie dla macicy mniejszej, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Przez obie warstwy mięśni przechodzi cewka moczowa, odbytnica i pochwa, dlatego mięśnie dna miednicy odpowiedzialne są za utrzymanie moczu i kału.

Dlaczego należy badać dno miednicy?

W czasie ciąży miednica zwiększa swoje rozmiary. Po porodzie powinna wrócić do swojego kształtu sprzed ciąży. Jednak niezależnie od formy porodu (naturalny lub przez cesarskie cięcie) może dojść do powikłań w układzie moczowo-płciowym, dlatego tak ważne jest badanie dna miednicy po porodzie. 

W wielu przypadkach zaleca się rehabilitację dna miednicy. Zalecana jest szczególnie u wieloródek (kobiet, które urodziły więcej niż jedno dziecko), u których dno miednicy jest osłabione z powodu poprzednich ciąż i porodów. Rehabilitacja dna miednicy jest zalecana również u kobiet, które przeszły operację dna miednicy, a także tych w czasie menopauzy.

Co należy wiedzieć o badaniu dna miednicy po porodzie?

Każda kobieta po połogu niezależnie od formy porodu (cesarskie cięcie, poród naturalny) powinna zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu sprawdzenia stanu mięśni dna macicy. Nowa mama po porodzie powinna unikać dźwigania oraz utrzymywać prawidłową postawę ciała. Jedną z częstych komplikacji po cesarskim cięciu jest wzmożone napięcie mięśniowe dna macicy, które objawia się m.in. bolesnymi miesiączkami.

Jak przebiega badanie dna miednicy?

Najbardziej popularną formą badania dna miednicy jest sześciostopniowa Zmodyfikowana Skala Oxfordzka. Podczas badania lekarz, położna lub fizjoterapeuta określa efektywność skurczową wybranej grupy mięśni, czyli efektywność w trzymaniu moczu. Test wytrzymałości mięśni jest przeprowadzany w celu diagnostycznym.

Jeśli w wyniku przeprowadzonych testów wykryje się jakieś upośledzenie w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego, pacjentka jest skierowywana na badanie urodynamiczne. Aby zapobiegać zaburzeniom w układzie moczowo-płciowym, bardzo ważna jest rehabilitacja w czasie połogu.

Jak przebiega rehabilitacja dna miednicy w połogu?

Rehabilitacja dna miednicy jest jednym z najważniejszych etapów w czasie przywracania sprawności kobiety po porodzie. Dzięki rehabilitacji nowa mama ma profilaktykę przeciw wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zapobiega obniżaniu się i wypadaniu dna miednicy. Przyspiesza także powrót do sprawności seksualnej po porodzie.

Rehabilitacja dna miednicy we wczesnym okresie połogu

Wczesny okres połogu to pierwsze dwa tygodnie po porodzie. W tym czasie zaleca się profilaktykę w kierunku przeciwdziałania nietrzymaniu moczu oraz ćwiczenia, które zapobiegają zakrzepowemu zapaleniu żył. U kobiet po cesarskim cięciu zalecane są ćwiczenia profilaktyczne w kierunku uniknięcia nietrzymania moczu oraz ćwiczenia stymulujące laktację.

Rehabilitacja dna miednicy w środkowym i późnym okresie połogu

Środkowy i późny okres połogu po naturalnym porodzie to od 3 do 6 tygodnia po porodzie. Natomiast w przypadku cesarskiego cięcia okres ten przypada od 3 do 8 tygodnia po porodzie. W tym okresie należy stosować ćwiczenia izometryczne i czynne mięśni dna miednicy (wykonywane są na stojąco). Warto ćwiczyć poprzez zaciskanie mięśni pochwy i odbytu, przy jednoczesnym rozluźnianiu mięśni brzucha i pośladków.

Zdjęcia główne: Anete Lusina, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*