Pierwsze dni szkoły. Jak przygotować na nie nasze dziecko?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwsze dni szkoły. Jak przygotować na nie nasze dziecko?

Pierwsze dni szkoły to bardzo ważny moment w życiu każdego dziecka i jego rodziców. Wywołują one bardzo silne emocje. Radość, ciekawość oraz ekscytacja przeplatają się z lękiem. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny stres. Czy tak burzliwy scenariusz czeka również Twoją pociechę? Możesz temu zapobiec. Zobacz, jak przygotować dziecko, by z uśmiechem na twarzy rozpoczęło nowy etap w swoim życiu.

Bądź wsparciem

Pierwszy dzień w szkole wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia. Nowe otoczenie, koledzy, wychowawca… To wszystko może tworzyć napięcie. Niepewność tego, co przyniesie jutro, często przytłacza malucha. W tym momencie bardzo potrzebuje Twojej obecności, wsparcia i zrozumienia. Postaraj się być jego przewodnikami. Spokojnie poprowadź go za rękę i pomóż mu przystosować się do aktualnej sytuacji.

W tych szczególnych dniach bądź blisko niego. Poświęć mu tyle czasu, ile będzie potrzebował. W ten sposób umocnisz więź między Wami. Daj mu poczucie bezpieczeństwa, zadbaj o jego wypoczynek, a także zdrową dietę. Powiedz mu, że go kochasz i wierzysz, że świetnie sobie poradzi. Takie słowa mocno budują poczucie wartości u dziecka.

View this post on Instagram

Niezależnie od tego, czy jesteś dumnym rodzicem pierwszoklasisty, czy też Twoje dziecko zaraz rozpocznie klasę maturalną, w tym quizie jest tylko jedna dobra odpowiedź. 🤔Wiesz już która? Możesz myśleć, że znasz swoje dziecko najlepiej na świecie. Możesz myśleć, że potrafisz rozpoznać każdą jego reakcję, że po najmniejszym grymasie jego buzi widzisz, jak się czuje. I możesz nawet mieć rację. Pewnie znasz je najlepiej. Pewnie świetnie odczytujesz jego reakcje. Ale… dopóki nie zapytasz, nigdy nie będziesz mieć stuprocentowej pewności. Dziecko jest największym ekspertem od tego, co czuje i przeżywa. 📚Dziecko, niezależnie od wieku, jest odrębną osobą o własnej tożsamości, charakterze i emocjonalności. Pierwszy dzień w szkole jest sytuacją, w której różnice indywidualne, zarówno między dziećmi, jak i ich rodzicami, mają szczególną możliwość ujawnienia. Zwłaszcza w tym roku, który z powodu pandemii, jednak wygląda trochę inaczej, niż lata poprzednie. 📚Niektóre dzieci będą radosne i podekscytowane, że spotkają się ze swoimi kolegami, inne przepełnione lękiem wywołanym nową sytuacją. Jeszcze inne będą się złościć, że po tak długiej przerwie od szkoły muszą się tam znów pojawić, podczas gdy wolałyby zostać jeszcze w domu. Rozczarowanie, nadzieja, irytacja, obawa… Można wymieniać bez końca. Która z tych emocji będzie towarzyszyć Twojemu dziecku? Nie wiem… I myślę, że Ty też jeszcze nie wiesz… Nie zapomnij je o to zapytać. Zrób przestrzeń, by mogło okazać swoje emocje, jakiekolwiek one nie będą. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. W dniu rozpoczęcia. Kilka dni po nim. Być może uczucia, o których opowie Ci dziecko będą zupełnie inne, niż Twoje w pierwszym dniu szkoły. Być może inne, niż rok temu. Być może inne, niż mają pozostałe dzieci. Żadne nie są lepsze lub gorsze, bardziej lub mniej adekwatne. Bądź towarzyszem przeżywanych przez Twoje dziecko emocji. ❤️🧡💛💚 #wterapeutycznąpodróżrusz #psycholog #psychologia #psychoterapia #psychoterapeuta #dziecko #dzieci #emocjedziecka #psychologiadziecka #szkoła #pierwszydzieńszkoły #emocje #uczucia #psychologiadzieci #rodzina #rodzice #rodzicielstwo #macierzyństwo #doszkoły #relacja #nauka #rozwój #terapia

A post shared by Zuzanna Bajsarowicz (@podroze_terapeutyczne) on

5 wskazówek, dzięki którym przygotujesz Twoje dziecko na pierwsze dni szkoły

1. Wspólnie przygotujcie pokój

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto zmienić aranżację w dziecięcym pokoju. Twoja pociecha powinna się w nim dobrze czuć, dlatego skonsultuj z nią nowy wystrój. Razem wybierzcie kolor ścian oraz nowe meble.

Strefa przeznaczona do nauki musi być wygodna i zachęcać do nauki. Świetnie sprawdzi się tu ergonomiczne krzesło obrotowe z funkcją regulacji wysokości. Dzięki temu pierwszoklasista będzie mógł dostosować siedzisko do swoich potrzeb. Na biurku nie powinno znajdować się zbyt wiele przedmiotów. Nadmiar akcesoriów rozproszy jego uwagę i utrudni odrabianie lekcji. Należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie.

2. Wybierzcie aktywność fizyczną, która sprawia Wam frajdę

Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na cały organizm. Mózg jest lepiej dotleniony, metabolizm przyspiesza, wydalane są toksyny… Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na jakość snu i pomaga zredukować stres. Regularne ćwiczenia poprawiają nastrój.

3. Pomóż mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu

Zrób wszystko, by pierwszy dzień szkoły przebiegł spokojnie. Wieczorem przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy oraz ubrania. Wstań wcześniej i zrób pyszne, pożywne śniadanie. Postarajcie się być 15 – 20 minut przed rozpoczęciem inauguracji. Oprowadź dziecko po budynku, pokaż mu szatnię, stołówkę, świetlicę… W ten sposób zaznajomi się z nowym miejscem i łatwiej się w nim odnajdzie, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu.

Po zakończeniu uroczystości wybierzcie się do ulubionej lodziarni. Zapytaj dziecko o pierwsze wrażenia. Wytłumacz mu, że od jutra rozpocznie naukę w klasie. Zachęć go do wspólnej zabawy z nowymi kolegami. Obiecaj mu, że odbierzesz go po pracy. Bądź troskliwa, czuła i wyrozumiała.

Wykaż zainteresowanie. Każdego dnia rozmawiaj o tym, co wydarzyło się w szkole. Razem odrabiajcie lekcje. Nie denerwuj się, gdy czegoś nie będzie umieć. Krzykiem niczego nie wskórasz, jedynie zniechęcisz swoją pociechę do dalszej nauki.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=5uneeqEgxkU)

4. Ucz samodzielności

Pod żadnym pozorem nie wyręczaj we wszystkim pierwszoklasisty. Pozwólcie mu samodzielnie się spakować i przygotować ubranie na następny dzień. Pomagaj mu tylko wtedy, gdy o to poprosi. Kontroluj, ale z umiarem. Dzięki temu dziecko nabierze pewności siebie i stanie się bardziej odpowiedzialne. To z pewnością ułatwi mu dalszą edukację.

5. Współpracuj z wychowawcą

Nigdy nie krytykuj nauczyciela w obecności pociechy. Rozmawiaj z wychowawcą o postępach dziecka. Nie bój się zapytać o jego słabe strony. W ten sposób razem możecie przeprowadzić malucha przez pierwszy etap nauki bez niepotrzebnego stresu.

Zadbaj o szczegóły

Aklimatyzacja nie musi być stresująca. Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego, warto rozpocząć dużo wcześniej. Dzięki temu będzie można systematycznie oswajać dziecko z nową rzeczywistością. Wróć wspomnieniami do Twojego pierwszego dnia w szkolnych murach i opowiedz mu o nim. Odpowiadaj mu na wszystkie pytania. W ten sposób rozwiejesz jego wątpliwości.

Spędzajcie razem dużo czasu. Wspólnie zorganizujcie pokój. Pozwól dziecku wybrać tornister, piórnik, buty do szkoły… Zaangażuj je w przygotowania. Niech będzie gotowe na pierwszy dzwonek.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu malucha. Zachęcaj go do kontaktu z rówieśnikami i ruchu na świeżym powietrzu. Chwal pociechę za prawidłowo wykonane zadania. Gdy zrobi coś źle, staraj się mu podpowiedzieć, jak może to zrobić lepiej. Pamiętaj o pozytywnych komunikatach, które dodadzą wiary i odwagi w trudnych momentach. Powodzenia.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Anna 04.09.2020

    Łatwo mówić – te maseczki w szkołach to jakaś przesada…