Wyprawka do żłobka – czego nie może w niej zabraknąć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wyprawka do żłobka – czego nie może w niej zabraknąć?

Wysłanie dziecka do żłobka często wiąże się z dużą dawką emocji. Rodzice zastanawiają się, jak przygotować pociechę na pobyt w placówce. Ważna jest także wyprawka – co powinno się w niej znaleźć, aby dziecko miało wszystko, czego potrzebuje?

Nie każda mama może zostać z dzieckiem przez pierwsze lata życia. Współcześnie nawet mało która kobieta się na to decyduje. Nie zawsze można także liczyć na pomoc dziadków, a niania wiąże się ze zbyt dużym kosztem. Dlatego często maluch idzie do żłobka. Wysłanie dziecka do placówki wielokrotnie wiąże się z dużym stresem i emocjami. Każdy rodzic chce, by dziecko miało tam wszystko, czego potrzebuje. Dlatego ważne jest przygotowanie odpowiedniej wyprawki. Co powinno się w niej znaleźć?

Co będzie potrzebne?

To, co będzie przydatne dziecku podczas pobytu w żłobku, zależy też często od tego, czy będzie chodziło do placówki prywatnej czy państwowej. W tym pierwszym przypadku często na początku jest składka na zakup niektórych produktów, dlatego nie powinno się ich zanosić osobno. 

W każdej wyprawce z pewnością powinny znaleźć się wygodne ubranka na zmianę – bluza, bluzeczka, spodnie, majtki i skarpety. Najlepiej przygotować dwa zestawy. Taki maluch często się brudzi, a jeśli już nie nosi pieluchy, to może też zdarzyć się tak, że nie zdąży dojść do toalety i konieczne będzie przebranie go. 

Zapakować należy także piżamkę, w której dziecko będzie leżakować. Najlepiej, aby łatwo się ją wkładało i zdejmowało – warto mieć na uwadze, iż panie mają kilkoro dzieci pod opieką, więc to z pewnością ułatwi im sprawę. Przynieść należy także pościel. Zdarza się, że w prywatnych żłobkach jest ona zapewniona. Dlatego warto przed zakupem zapytać o to placówkę.

Jeżeli dziecko nie korzysta jeszcze z nocnika, należy spakować pieluchy jednorazowe – najlepiej zapas na tydzień lub miesiąc. Warto sugerować się radami pracowników placówki. Do tego oczywiście chusteczki nawilżane, puder i krem na odparzenia oraz podkłady. Jeśli dziecko jest na etapie odpieluchowania, to można zapakować także majteczki treningowe. Poza tym w wyprawce powinny się znaleźć: szczoteczka, pasta do zębów, kubeczek oraz grzebień bądź szczotka. 

Koniecznie należy zadbać o wygodne kapcie, w których dziecko będzie chodziło w ciągu dnia. Należy wybrać takie, które dobrze przylegają do stopy i mają miękką podeszwę. Powinny być zapinane na rzep, by było można je łatwo nałożyć i zdjąć.

Te rzeczy również mogą się przydać

Nie oszukujmy się, dla większości dzieci pobyt w nowym miejscu wiąże się z dużym stresem. Dlatego warto zadbać o to, by pociecha przeszła czas adaptacji jak najspokojniej. Z pewnością pomogą w tym maskotka oraz kocyk, który pozwoli zasnąć, a także smoczek, jeśli dziecko go używa. Warto też zanieść kubeczek, który dziecko lubi, albo który samodzielnie pozwoliliśmy mu wybrać w sklepie.

Przydać mogą się także śliniaki oraz kaftaniki do jedzenia, bowiem maluchy w żłobkach często uczą się jeść samodzielnie, a to wiąże się z zabrudzeniem wszystkiego wokół, w tym ich ubranek. 

Naczyń w postaci plastikowego talerza, miseczki czy sztućców raczej nie trzeba zanosić, jednak warto zanieść bidon, z którego dziecko będzie piło. Jeśli dziecko używa butelki ze smoczkiem, ta także powinna znaleźć się w naszej wyprawce. 

Do wyprawki można także dołączyć teczkę bądź segregator na place plastyczne naszego potomka, których z pewnością będzie całkiem sporo.

Pamiętaj, by wszystko podpisać

Dziecko raczej nie będzie pilnowało swoich rzeczy, a pamiętajmy, że inni mali podopieczni placówki mogą mieć podobne akcesoria czy ubranka. Dlatego warto wszystko podpisać. Można samodzielnie naszyć inicjały lub kupić specjalne naszywki z imieniem i nazwiskiem. Sprawdzi się też wodoodporny flamaster, zwykły może bowiem sprać się podczas prania. Ciekawą opcją są też specjalne materiały, które można podpisać i naprasować na rzeczy gorącym żelazkiem. 

Przed przygotowaniem wyprawki warto też zgłosić się do żłobka. Placówki często mają przygotowane gotowe listy z tym, co będzie potrzebne.

Zdjęcie główne: Rashid Sadykov, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*