Czy warto czytać niemowlakom?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto czytać niemowlakom?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Już w pierwszych dniach życia dziecka wielu rodziców zastanawia się, czy zaszczepienie w nim miłości do książek ma sens w tak młodym wieku. Niemowlę niewiele rozumie, nie potrafi się skupić i z przyjemnością oddaje się swoim codziennym czynnościom, z rozkoszą lekceważąc czytającego rodzica. Prawda o czytaniu jest całkiem inna – przynosi mnóstwo korzyści już w pierwszych miesiącach życia.

Doskonała okazja do bliskości

Maleństwo najbardziej potrzebuje troski i poczucia bezpieczeństwa, które potrafią mu zapewnić najbliżsi. Spędzanie każdej wolnej chwili z niemowlęciem może przybrać różne formy, a jedną z nich jest czytanie książek. Czy to dobry pomysł przy kilkumiesięcznym dziecku? Jak najbardziej! Okazuje się, że książki do czytania dla dzieci mogą być wspaniałą rutyną o wybranej porze dnia.

Fot.: elements.envato.com / magesourcecurated

Maluch przyzwyczajony do czynności wykonywanych o stałej porze doznaje poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Przez pierwsze miesiące dziecko nie jest w stanie zainteresować się nowym przedmiotem, lecz z czasem wykształcą się różne reakcje, pojawi się śledzenie wzrokiem i rozpoznawanie kształtów oraz przedmiotów na rysunkach. Wszystko to sprawia, że zacieśniają się rodzinne więzi, a dziecko czuje się kochane i otoczone troskliwą opieką.

Poznawanie świata z nowymi bohaterami

Dzięki książkom dziecko poznaje świat, którego nie może doświadczyć na co dzień. Jakie są szanse, że maluch mieszkający w centrum miasta zobaczy na żywo krowę pasącą się na łące lub rolnika, który ścina zboże kombajnem? Czytanie książek pozwala dziecku zapoznać się ze światem z wielu perspektyw. Dzięki temu maluch uczy się odróżniać dobro od zła, poznaje zwierzęta, rośliny, kształty i kolory, by w przyszłości wiedzieć więcej i lepiej odnaleźć się we współczesnym świecie.

Kształtowanie wyobraźni

Fabuła każdej książki do czytania dla dzieci pozostawia mnóstwo miejsca dla wyobraźni. Kilkumiesięczne niemowlę, które rozumie już podstawowe słowa, jest w stanie na podstawie tekstu wyobrazić sobie fantastyczną przygodę. Wykształca się wówczas umiejętność kojarzenia faktów oraz logiczne myślenie. Te cechy bardzo przydają się w codziennym życiu, zarówno w pracy czy szkole, jak i podczas kontaktów z najbliższymi.

Rozwój mowy dziecka

Książeczki dla maluchów zawierają duże, kolorowe rysunki, a w tekście znajduje się mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. To pierwszy krok ku rozwojowi mowy malucha, który wraz z czytającym rodzicem z czasem zacznie naśladować odgłosy miauczącego kotka czy kaczki.

Czytanie pomaga w naturalny sposób rozwinąć zasób słownictwa – proces ten odbywa się niemal niezauważalnie, ponieważ dzieci mają chłonny umysł i są bardzo podatne na naukę. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto czytać już niemowlętom. Nie tylko oswajają się z melodyjnością i brzmieniem języka ojczystego, ale i zapamiętują pierwsze słowa, dzięki którym będą łatwiej budować zdania w niedalekiej przyszłości.

Książki do czytania dla dzieci to znakomity pomysł na rodzinne spędzanie wspólnego czasu i edukację od najmłodszych lat.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / seventyfourimages

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*