Jak przygotować się na aktywny weekend za miastem z dzieckiem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się na aktywny weekend za miastem z dzieckiem?

Wyjazd z dzieckiem może być stresującym przedsięwzięciem. Pamiętaj, by usiąść w spokoju i wszystko zaplanować, najlepiej na kartce. Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne rzeczy ze sobą, zwizualizuj możliwe przeszkody, które mogą Cię spotkać w trakcie podróży i spróbuj przygotować się na niektóre ewentualności.

Nie pakuj zbyt dużo rzeczy

Wiele osób ma tendencję do pakowania wszystkiego, czego dzieci używają w domu. Jest to niezbyt dobry pomysł, ponieważ pod koniec dnia na pewno będziesz niósł jedno dziecko na rękach, a wtedy trzeba będzie też pomyśleć o ciągnięciu za sobą całego bagażu. 

Postaraj się spakować jak najmniej. Już samo podróżowanie naruszy Twoje codziennie rutyny, więc próba zachowania ich poprzez zabranie wszystkich rzeczy, które masz pod ręką w domu, i tak nie zadziała. Może to tylko przysporzyć nerwów… i bólu ramion. Jeśli nie masz czegoś ważnego pod ręką, zawsze możesz to dokupić, jednak jadąc w tak krótką podróż, na pewno będziesz miał wszystko, by zająć się swoimi dziećmi.

Zapoznaj dzieci z wyjazdem

Wprowadzanie i zapoznawanie dzieci z podróżą oraz z jej celem z wyprzedzeniem jest ważne dla tych, którzy wyjeżdżają gdzieś po raz pierwszy. Kiedy maluchy czują się nieswojo, są nieszczęśliwe i nie mają żadnego pożytku z weekendowego wyjazdu, zwłaszcza jeśli dzieje się zbyt wiele nowych rzeczy.

Pomyśl o zniżkach

Nigdy nie zaszkodzi zapytać o zniżki dla dzieci, które pozwolą zaoszczędzić trochę grosza w trakcie wyjazdu. Możesz uzyskać rabat na transport (autobusy, pociągi), przewodników, wycieczki, opłaty za wstęp do różnych atrakcji, restauracji. Możesz też przejrzeć oferty różnych firm w Internecie, co pozwoli Ci orientacyjnie zaplanować budżet. Jeśli nie ma żadnej wzmianki, zawsze możesz napisać krótkiego maila lub wykonać szybki telefon.

Podaj dzieciom dane kontaktowe

Nigdy nie można wykluczyć tego, że Twoje dziecko się nie zgubi. Dobrym pomysłem jest podanie mu np. na karteczce danych kontaktowych do Ciebie i do innych członków rodziny. Powinieneś w nich zawrzeć imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania. Taką notatkę możesz schować w kieszeni lub do buta. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, gdzie znaleźć kartkę.

Jeśli Twoje dzieci są starsze, pomóż im zapamiętać Twój numer telefonu, adres mailowy i ewentualnie adres domowy. Zamiast karteczki, do zapisania danych możesz użyć telefonu.

Podstawowe leki

Choroba lub kontuzja może dopaść każdego z nas. Zawsze dobrze jest wziąć ze sobą kilka leków dostępnych bez recepty, których Twoja rodzina może potrzebować w trakcie wyjazdu. Mogą one obejmować: leki przeciwbólowe, leki dla alergików, leki na rozstrój żołądka, leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej oraz inne środki, które będą miały zastosowanie w przypadku Twojej rodziny lub podczas konkretnej podróży.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny przyjmuje leki na receptę, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.

Wózek a chusta

Które lepsze? Matki i ojcowie wymieniają się zdaniami na temat wad i zalet wózków oraz chust, jednak najważniejsze jest, by użyty sprzęt był wygodny dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Kiedy jedziesz raczej w chłodniejszej porze roku, chusta pozwoli utrzymać ciepło Tobie oraz maluchowi. Wózki dziecięce sprawdzą się lepiej w cieplejsze dni. 

Weź też pod uwagę powierzchnię w miejscu, do którego jedziesz. Pchanie wózka po wybojach lub po kostce brukowej może nie być zbyt komfortowe. Lepiej sprawdzi się on na chodniku lub ulicy.

Chusteczki i pieluchy

Kiedy podróżujesz z niemowlęciem lub z małym dzieckiem, które nie potrafi jeszcze korzystać z nocnika, zaopatrz się w sporą ilość chusteczek i pieluch. Nawet podczas krótkiej jazdy pociągiem może zajść potrzeba, by zmienić pieluchę.

To samo tyczy się dodatkowych strojów. Jeśli masz za mało pieluch, niemowlak na pewno ubrudzi ubranka. Zatem zawsze miej coś na zmianę – warto mieć też przy sobie plastikową torbę, by w razie czego przechować brzydko pachnące ubranie do czasu, aż będziesz mógł je wyprać.

Zdjęcie główne: autor: Alberto Casetta, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*