Jakie oświetlenie wstawić do dziecięcego pokoju?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie oświetlenie wstawić do dziecięcego pokoju?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Światło w pokoju dziecka jest bardzo ważne. Trzeba wybrać odpowiednie, tak, aby było dla niego korzystne.  Zbyt mocne może przeszkadzać i źle wpływać na koncentrację malucha. 

Ważne podstawy doboru oświetlenia 

Światło do pokoju dziecka nie powinno być za bardzo intensywne. Należy unikać efektu olśnienia, czyli zbyt mocno skupionego światła. Dobrze jest wybrać źródło światła rozproszonego. Warto, żeby było zakryte na przykład kloszem w kolorze mlecznym. Trzeba również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Należy w tym celu kupić żarówkę, która nie nagrzewa się zbyt mocno. Należy również uważać na stojące lampy, ponieważ dziecko może łatwo je wywrócić. W tym celu ustaw oświetlenie w dobrym miejscu, niedostępnym dla malucha. Dla młodszego dziecka poleca się ciepłą barwę światła. Jest ona przyjemna dla oka, ułatwia relaks i zasypianie. 

Przykładowe propozycje

Do pokoju dziecka możesz wybrać mniejsze lampki, ustawione w różnych miejscach. Można je dostosować do rodzaju aktywności. Inne światło wybierz do zabawy, a inne do nauki. W pobliżu łóżka ustaw bardzo delikatne oświetlenie. Dobrze jest wybrać lampy z funkcją ściemniania. Wprowadzą one dziecko w stan odpoczynku. Możesz wykorzystać w tym celu na przykład lampy podłogowe. Nie trzeba będzie wtedy używać górnego światła, które może być za mocne. Kupisz je na przykład w sklepie internetowym Tomix. Mają tam duży wybór lamp, które wykorzystasz w różnych pomieszczeniach. Także w pokoju Twojego dziecka.

Dobrą opcją są też lampy ścienne. Obecnie występują w różnych, przyjaznych wzorach. Bardzo dobrze prezentują się te w kształcie chmurek, czy gwiazdek. W sklepach znajdziesz też wersje przypominające zwierzątka lub piłki. Sprawdzą się nad łóżeczkiem małego dziecka. Są też świetną ozdobą, która nadaje klimat. 

Ciekawym rozwiązaniem są lampki LED, które mają automatyczny czujnik. Uruchamia on światło, kiedy na dworze jest ciemno, a wyłącza, gdy jest widno. To sprawdzony sposób na noc. Jeśli zostawiasz lamę uruchomioną wieczorem, to przestanie świecić dopiero rano. Dodatkowo oszczędza to energię elektryczną, więc jest ekologiczną opcją. 

Lampka do nauki dla starszaka

Jeśli masz starsze dziecko, zadbaj o oświetlenie w miejscu przeznaczonym do nauki. Na biurku warto ustawić lampkę. Jest pomocna w odrabianiu lekcji lub czytaniu książek. Źle dobrana lampa lub jej brak, wpłynie negatywnie na wzrok dziecka. Dodatkowo pogorszy się jego koncentracja i postawa. Ten rodzaj oświetlenia przydatny jest też, jeśli Twoja pociecha korzysta z komputera do szkoły. Ustawiając lampkę na biurku, pamiętaj o jej prawidłowym położeniu. Nie powinna być przez nic zasłonięta. Dla osoby praworęcznej, warto ustawić lampę po lewej stronie. W tym przypadku odpowiednią barwą światła, jest ta zimna. Pomaga ona podczas nauki. 

Ponadto możesz kupić specjalną żarówkę, która pozwala na regulowanie barwy i intensywności. Za słaba lampka wpłynie na mrużenie wzroku i złą postawę. Ważne jest też, żeby światło padało jednolicie na całą powierzchnię biurka. W tym celu ustaw źródła światła w odpowiedniej odległości. Możesz wybrać lampy z możliwością regulacji. Wtedy łatwo oddalisz i przybliżysz światło. 

W wielu sklepach znajdziesz lampki o ciekawych kształtach i kolorach. Sprawią one, że dziecko samo będzie pamiętało o ich włączaniu. Dla dzieci, które dopiero zaczynają naukę, możesz wybrać takie przypominające różne zwierzątka. Ciekawą opcją są też lampki w kształcie znanych postaci z bajek. Nowoczesne modele można dobrać do każdego rodzaju pokoju. 

Zdjęcie główne: Mael BALLAND, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*