W wielu poradnikach dla rodziców można przeczytać o śmierci łóżeczkowej. Jak układać dziecko do snu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia SIDS?
Układanie noworodka do snu na pleckach redukuje wystąpienie śmierci łóżeczkowej (SIDS). Bardzo ważne jest układanie noworodka do snu na twardym materacu bez poduszki pod głową. Nie zaleca się również podnoszenia materaca pod główką.
Warto sprawdzać w nocy, czy noworodek nie obrócił się na brzuch lub na bok. Spanie noworodka na brzuszku lub na boku zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, dlatego maluszki nie powinny być układane do snu w tej pozycji. Wyjątkiem jest zalecenie pediatry, neurologa lub fizjoterapeuty do układania go w tej pozycji.
Wielu rodziców błędnie uważa, że dziecko może zakrztusić się podczas spania na plecach. Maluszek jednak nie zachłyśnie się pokarmem. Nawet jeśli zacznie ulewać, to grawitacja ściągnie pokarm w dół przełyku – a tchawica znajduje się nad przełykiem.
Lekarze nie zalecają układania dziecka na brzuszku do snu z dwóch ważnych powodów. Pierwszym z nich jest to, że dziecko oddycha nieświeżym powietrzem, czyli tym wypuszczonym wcześniej z ust. Sytuacja ta może być zagrożeniem życia maluszka, ponieważ u niektórych noworodków występuje nieprawidłowa reakcja na mniejszą ilość tlenu w organizmie. Może to zaburzyć prawidłową pracę układu krwionośnego i mózgu.
Ostatnim powodem jest to, że leżenie na brzuchu może przyczynić się do przegrzania dziecka. Ponieważ oddycha ono nagrzanym powietrzem, co może doprowadzić do wzrostu jego temperatury ciała.
Wiele najnowszych badań wykazało, że dla noworodka spanie na boku jest tak samo niebezpieczne, jak spanie na brzuchu. Większość maluszków, która zmarła z powodu SIDS, była ułożona na boku. Noworodek położony na boku może obrócić się brzuch w trakcie snu. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nie kontroluje on w pełni swojego ciała. W takiej sytuacji może dojść do podduszenia. Spanie na boku może dodatkowo przyczynić się do dysplazji stawów biodrowych u noworodka.
Wielu rodziców uważa, że jeśli dziecko ma refluks, to nie należy go układać na plecach, ponieważ nasila to objawy choroby. Najnowsze badania wykazują jednak, że pozycja nie wpływa na refluks żołądkowo-jelitowy. Za to gdy maluszek ma refluks, nie zaleca się go kłaść na boku.
Jeśli obawiasz się, że układanie noworodka na placach spowoduje u niego płaską główkę, to warto ją pozycjonować, czyli obracać główkę dziecka raz w lewo, raz w prawo. Jeśli dziecko nie śpi, zaleca się układać je na brzuchu w pozycji na żabę.
Noworodek powinien spać na plecach do 3–4 miesiąca życia, ponieważ tylko ta pozycja chroni dziecko przed wystąpieniem śmierci łóżeczkowej. Pozycja ta jest również zalecana dla noworodków zmagających się z refluksem.
Zdjęcie główne: Felipe Salgado, źródło: unsplash.com