Koniec z uciążliwymi plamami – sprawdź, jak prać dziecięce ubranka

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Koniec z uciążliwymi plamami – sprawdź, jak prać dziecięce ubranka

Plamy na dziecięcych ubraniach, są powszechnym problemem wielu mam. Niestety wiele odplamiaczy dostępnych w sklepach nie potrafi wywabić plam z marchewki czy deserku ze słoiczka.

Domowe sposoby na usunięcie plam z dziecięcych ubranek

Chemiczne środki do odplamiania dziecięcych ubranek nie zawsze są skuteczne. Dlatego przed włożeniem do pralki warto wypróbować domowe sposoby na wywabianie plam z dziecięcych ubranek.

Plamy z marchewki

Plamy z marchewki są najczęściej występującymi na dziecięcych ubrankach. Niestety bardzo trudno jest się ich pozbyć. Gdy plama po marchewce jest świeża, najlepiej jest ją bardzo mocno natrzeć szarym mydłem i zamoczyć w zimnej wodzie. Po 3-4 h moczenia, należy takie ubranko wyprać w pralce z dodatkiem detergentu. Jeśli plama z marchewki jest stara, to należy ją zwilżyć, a następnie natrzeć szarym mydłem i pozostawić w zimnej wodzie na minimum 12h.

Plamę z marchewki można również wybawić masłem. Wystarczy potrzeć plamę masłem i pozostawić na chwilę. Następnie należy wyprać ubranko w płynie do mycia naczyń, a później uprać w pralce z dodatkiem detergentu.

Plamy z owoców

Większość plam z owoców oraz soków owocowych znika od razu. Jednak niektóre plamy po przetworach owocowych mogą być trudne do usunięcia, jeśli od razu nie zostaną zaprane. Plamę po owocach należy od razu zamoczyć w zimnej wodzie. Jeśli taka plama zaschnie, to warto ją zwilżyć płynem do mycia naczyń i pozostawić na 1h, a następnie wyprać w pralce z dodatkiem detergentu.

Plamy po owocach można usunąć za pomocą soku z cytryny lub białego octu. Wystarczy wetrzeć produkt w plamę i pozostawić na około 1h, następnie wyprać w pralce.

Plamy z bananów

Na plamy po bananie najlepsza jest pianka do golenia. Wystarczy nanieść piankę na plamę i pozostawić na kilka chwil, a następnie włożyć ubranko do pralki i wyprać. 

Plamy z czekolady

Aby skutecznie usunąć plamę z czekolady, należy przygotować specjalny roztwór. W jednym kubku ciepłej wody należy rozpuścić jedną łyżeczkę szarego mydła, a następnie wetrzeć go  w plamę i pozostawić na minimum 30 min. Mydło zmiękcza plamę, dzięki temu zostanie usunięta w praniu.

Plamy z moczu

Gdy plama jest świeża, wystarczy tylko zaprać ubranko. Jeśli plama z moczu zaschnie, to warto ją namoczyć w roztworze wody z octem (proporcja 1:1).

Plamy z trawy

Każda mama wie, że plamy z trawy należą do najtrudniejszych do usunięcia. Jednak można usunąć trawę z ubranka za pomocą alkoholu lub wody z amoniakiem (proporcja 1:2). Wystarczy natrzeć plamę i pozostawić ją na około 30 min. Następnie wyprać w pralce.

Plamę z trawy można również usunąć pianką do golenia. Należy nanieść piankę na plamę i pozostawić na około 30 min. Następnie włożyć do pralki i wyprać z dodatkiem detergentu.

Plamy z flamastrów

Flamastry są zmorą wielu mam. Aby usunąć taką plamę, należy rozpuścić mąkę ziemniaczaną w zimnej wodzie. Następnie nanieść roztwór na plamę i pozostawić do wyschnięcia.      

Plamy z wymiocin

Plamy po wymiocinach są bardzo trudne do usunięcia, dlatego nie należy czekać, aż zaschną. Plamę po wymiocinach należy zwilżyć płynem do mycia naczyń i pozostawić na około 1 h. Następnie wyprać w pralce.

Tłuste plamy

Na tłuste plamy najlepszy jest płyn do mycia naczyń. Należy polać plamę płynem do mycia naczyń i pozostawić na kilka chwil. Następnie wypłukać w ciepłej wodzie i wyprać w detergencie.

Proszek do pieczenia również usuwa tłuste plamy. Należy nasypać proszek na plamę i przetrzeć wilgotną gąbką. Pozostawić na kilka chwil i wyprać.

Plamy z krwi

Najlepszym sposobem na plamy z krwi jest namoczenie plamy w zimnej wodzie, a następnie posypanie jej solą i postawienie na około 1 h. 

Jeśli plama z krwi jest bardzo uporczywa, to warto nanieść na nią roztwór z mąki kukurydzianej i wody (proporcja 1:1) i pozostawić na kilka chwil. Następnie wyprać w pralce z dodatkiem detergentu.

Odplamienie dziecięcych ubranek nie jest trudne. Wystarczy parę sprytnych, domowych trików, aby pozbyć się plam.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*