Jak przygotować dziecko do nauki zdalnej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować dziecko do nauki zdalnej?

Nauka zdalna to duży wyzwanie nie tylko dla nauczycieli i dzieci, ale również dla rodziców. Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki i motywację. Jak więc zapewnić mu najlepsze środowisko do nauki zdalnej i nauczyć go samodyscypliny?

Dom zamienia się w klasę

Dziecko przez długie godziny spędzone w szkolnej ławie nauczyło się, że w sali lekcyjnej panują specjalne zasady. Teraz te zasady musisz wprowadzić w swoim domu, co nie jest łatwym zadaniem. W domu, czy nawet na szkolnym korytarzu, zwykle panuje atmosfera rozluźnienia, która zmienia się, gdy dziecko wchodzi do klasy. Musisz wprowadzić atmosferę powagi i nauki w swoim domu. Jak to jednak zrobić? Przede wszystkim trzeba znaleźć miejsce, w którym dziecko będzie się uczyć. Jeżeli masz duży dom, możesz przeznaczyć na to jeden pokój, nie powinna być to jednak dziecięca sypialnia. Jeżeli masz więcej dzieci i nie dysponujesz dużym metrażem, powinieneś postawić dodatkowy stolik na przykład w salonie. Ważne jest, aby dziecko miało spokój – nie można się skupić na przykład w kuchni, gdzie przygotowywany jest obiad. Stałe miejsce do nauki pozwoli wprowadzić odpowiednią atmosferę. Siadając przed specjalnym stołem, uczeń będzie miał poczucie, że zaczyna się lekcja i należy się skupić.

Odpowiedni sprzęt i szybki Internet

Jeżeli wygospodarowałeś już miejsce do nauki dla swojego dziecka, należy zastanowić się, w jaki sposób umożliwić mu najbardziej efektywne uczestniczenie w lekcji online. Przede wszystkim laptop, czy komputer powinien mieć parametry, które wykluczą zacinanie się. Nie należy decydować się na tablet, czy telefon (chyba że nie ma innej możliwości) – wtedy Twoje dziecko może mieć problemy z pisaniem. Większość laptopów i komputerów obecnie dysponuje kamerą, mikrofonem i głośnikiem. Powinieneś jednak wyposażyć ucznia w zestaw słuchawek z mikrofonem. Dzięki słuchawkom dziecko będzie mogło skupić się na słowach nauczyciela i odciąć od innych bodźców, z kolei mikrofon sprawi, że samo będzie lepiej słyszane. Taki sprzęt jest dostępny już za kilkadziesiąt złotych, a może wiele zmienić. Powinieneś również zainteresować się szybkością Internetu w Twoim domu. Sieć powinna umożliwić stały kontakt z nauczycielem, jeżeli transmisja online będzie się zacinać, dziecko może mieć problem z przyswojeniem materiału.

Odpowiednie oświetlenie

Zapewne Ty też powtarzałeś dziecku, że nie powinno spędzać całego dnia przy komputerze, bo to niezdrowe. Niestety, obecnie nauka zdalna sprawia, że dziecko spędza wiele godzin, wpatrując się w monitor. To może prowadzić do wystąpienia problemów ze wzrokiem. Najlepsze w tym przypadku jest oświetlenie dzienne, komputer powinien być więc usytuowany w pomieszczeniu z oknem. Powinieneś również zadbać o to, aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na monitor; w takiej sytuacji uczeń nie będzie widział nauczyciela, może więc mieć problem ze skupieniem się na omawianym materiale. Okno powinno znajdować się więc przed uczniem, nie za plecami. W przypadku, gdy nie ma możliwości zagwarantowania światła dziennego, dobrze jest wyposażyć pokój w dodatkowe oświetlenie, czyli lampę. Ta również powinna być usytuowana za monitorem.

Zadbaj o kręgosłup dziecka

Wady postawy i bóle pleców to obecnie choroby cywilizacyjne. Jeżeli nie chcesz, żeby dotyczyły Twojego dziecka, zadbaj o to, aby miało odpowiednie warunki nauki zdalnej. Krzesło, na którym siedzi uczeń powinno być wygodne i dostosowane do wzrostu dziecka oraz do wysokości biurka (stolika?), na którym znajduje się ekran. Oparcie powinno dobrze wspierać plecy. Jeżeli masz taką możliwość, zrezygnuj z krzesła kuchennego i zdecyduj się na specjalne krzesło komputerowe. Odpowiednia regulacja umożliwi dostosowanie fotela do potrzeb. Warto również zadbać o odpowiedni odstęp od monitora. W przypadku standardowych urządzeń oczy dziecka powinny znajdować się około pół metra od monitora.

Najważniejsze – motywacja

Podczas nauki zdalnej najważniejsza jest motywacja. Jeżeli warunki w Twoim domu nie pozwalają na przygotowanie oddzielnego pomieszczenia, które będzie służyło dziecku do nauki – nic straconego. Mimo że powyższe aspekty ułatwiają naukę zdalną, przygotowanie dziecka polega przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu psychicznym. W związku z tym powinieneś ustalić dziecku harmonogram dnia i zadbać o to, aby na pierwszą lekcję było gotowe tak, jak do szkoły – odpowiednio ubrane, uczesane, z przygotowanymi przyborami do nauki. Powinieneś również sprawić, żeby dziecko po zakończeniu nauki zmieniło otoczenie, inaczej będzie miało wrażenie, że znajduje się przez cały czas w szkole. Istotna jest również motywacja słowna – dziecko powinno być chwalone za sukcesy. W przypadku błędów i problemów powinieneś przeanalizować z nim ich przyczynę – dobrze, jeżeli dziecko samodzielnie wymyśli, w jaki sposób danego błędu można było uniknąć. W nauce zdalnej ważne jest podejście dziecka i odpowiednia postawa rodzica.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak przygotować dziecko do zdalnych lekcji. Nauka online nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Wystarczy wdrożyć w życie dziecka pewne zasady, dzięki którym zdalne nauczanie będzie prawdziwą przyjemnością. Odpowiednio przygotowane miejsce nauki będzie także ulgą dla rodziców.

Zdjęcie główne: stem.T4L, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*