Jak sobie radzić z podjadaniem w ciąży?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sobie radzić z podjadaniem w ciąży?

Częstą dolegliwością ciężarnych jest wilczy apetyt, którego w żaden sposób nie mogą pohamować. 

Systematyczne otwieranie lodówki i podjadanie między posiłkami może doprowadzić do nadmiernego zwiększenia się wagi. W jaki sposób można ograniczyć podjadanie w ciąży?

Jedz z rozsądkiem, gdy jesteś w ciąży

W ciąży nie wolno się odchudzać, lecz bardzo ważne jest codzienne dostarczanie odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Jeśli zbyt dużo przytyjesz w ciąży, to możesz nabawić się problemów zdrowotnych np. cukrzycy ciążowej, otyłości, nadciśnienia indukowanego ciążą. Dlatego od początku ciąży trzeba zadbać o właściwą dietę.

11 sposobów na podjadanie w ciąży

Stosując odpowiednie metody, można ograniczyć podjadanie w czasie ciąży, a nawet z czasem zupełnie je wyeliminować.

1. Jedz regularnie

Gdy jesteś w ciąży, powinnaś regularnie jeść pięć dobrze zbilansowanych posiłków. Ważne jest, aby jadać je o tych samych porach. Między posiłkami nie powinno być mniej niż dwie i więcej niż cztery godziny przerwy. Dzięki temu można utrzymać stały poziom glukozy we krwi i uniknąć podjadania.

2. Wybierz produkty z niskim indeksem glikemicznym

Warto wybierać produkty z niskim i średnim indeksem glikemicznym. Dzięki temu nie ma gwałtownych skoków glukozy we krwi i uczucie sytości pozostaje na dłużej.

3. Miej zdrowe przekąski przy sobie

Zawsze możesz mieć przy sobie zdrowe przekąski np. warzywa pokrojone w słupki lub sezonowe owoce.

4. Gotowe jedzenie zamień na domowe

Samodzielnie przygotowanie posiłków jest pracochłonne, lecz są one zdrowsze i smaczniejsze od tych gotowych.

5. Zmień przyzwyczajenia

Jeśli nie umiesz zrezygnować z podjadania, zastąp niezdrowe przekąski świeżymi warzywami i owocami np. arbuzem lub marchewką.

6. Zamień białą mąkę na ciemną

Zastąp białe produkty mączne na te z ciemnej mąki. Zawierają dużo błonnika pokarmowego, który pęcznieje w żołądku. Dzięki temu uczucie sytości pozostaje na dłużej.

7. Oszukuj mózg

Jedz na mniejszych talerzach. Dzięki temu porcje posiłku będą wydawały się większe. Mięso lub ryby warto podzielić na mniejsze części, dzięki czemu będzie wydawało się, że jest go więcej.

8. Unikaj przetworzonych produktów

Wyklucz z jadłospisu produkty mające w swoim składzie barwniki, konserwanty, sztuczne słodziki i spulchniacze. Takie produkty nie mają żadnych wartości odżywczych i sprawiają, że szybciej odczuwasz głód.

9. Spróbuj ograniczyć cukier

W internecie można znaleźć bardzo dużo przepisów na słodkie przekąski bez cukru, z dodatkiem różnych bakalii np. daktyli.

10. Zakupy rób po posiłku

Nigdy nie rób zakupów głodna. Jeśli będziesz głodna, szybciej skusisz się na niezdrowe przekąski znajdujące się najczęściej obok kasy.

11. Zadbaj o sen

Zmęczenie wywołane brakiem snu podnosi poziom kortyzolu we krwi, co sprawia, że ciężarna ma większą ochotę na podjadanie.

Zdjęcie główne: Amina Filkins/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*