Wzrok dziecka kształtuje się już na etapie ciąży. Zawiązki oczu powstają w 7. tygodniu ciąży. Około 27. tygodnia ciąży dziecko zaczyna otwierać oczy, lecz mocne światło może wywołać reakcję u płodu dopiero 2 tygodnie przed terminem porodu. Czy można samodzielnie sprawdzić wadę wzroku u dziecka?
Rodzic może sprawdzić wzrok maluszka w domu na kilka sposobów. W pierwszych miesiącach życia, gdy aktywność maluszka jest ograniczona, to rodzic powinien sprawdzić, czy wzrok dziecka skupia się na twarzy. W kolejnych miesiącach życia można sprawdzić, czy niemowlę rozpoznaje zabawki i wodzi za nimi wzrokiem bez poruszania głową. Rodzic powinien przyglądać się, jak maluszek reaguje na karuzelę powieszoną nad łóżeczkiem oraz na swoje odbicie w lusterku.
Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Różnica w nabywaniu umiejętności może być bardzo duża. Jednak każdego rodzica powinny zaniepokoić takie objawy jak:
Dziecko, przychodząc na świat, widzi zaledwie 10% tego, co widzi dorosły człowiek. Niestety wzrok jest najmniej rozwiniętym narządem w momencie narodzin. Noworodek widzi tylko z odległości 20-30 cm. Dlatego w pierwszych 4 tygodniach życia bardzo trudno jest wykryć wadę wzroku u maluszka.
Z czasem wzrok dziecka zaczyna się poprawiać. Po ukończeniu 1 mies. życia maluszek widzi już z odległości 60 cm. W tym czasie warto powiesić nad łóżeczkiem maluszka kontrastową karuzelę. Niemowlę powinno zacząć wodzić wzrokiem za zabawkami na karuzeli.
Gdy dziecko ukończy 3 miesiące, to można zaobserwować u niego ruchy gałek ocznych. Choć pole widzenia jest nadal rozmyte, to potrafi już skupić wzrok i wodzić nim za przedmiotami. Nowością dla maluszka w tym wieku jest rozpoznawanie koloru żółtego oraz kształtów. W tym okresie można już sprawdzić wzrok maluszka – czy wodzi oczkami za zabawką.
Po ukończeniu 4 mies. życia wzrok maluszka powoli zaczyna się poprawiać. Dziecko zaczyna widzieć ogólny zarys przedmiotów. W tym czasie dziecko zaczyna również zauważać swoje ręce i inne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. Maluszek zaczyna się również interesować zabawkami. Po ukończeniu 6 mies. życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób.
Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, który wspiera rozwój psychomotoryczny dziecka. Narząd wzroku do ukończenia pierwszego roku życia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, a paleta rozpoznawanych przez niemowlę barw stopniowo się rozszerza.
W pierwszych trzech miesiącach życia warto stymulować wzrok przez czarno-białe zabawki, karty i książeczki. Kolorowe zabawki i książeczki warto zostawić sobie na później. Gdy dziecko skończy trzy miesiące, to można wprowadzić czerwony, żółty i niebieski. Należy wybierać jaskrawe odcienie i proste formy. Warto postawić na książeczki i zabawki o ciekawych kształtach i kolorach. Świetnym rozwiązaniem są maty edukacyjne, które stymulują wszystkie zmysły maluszka.
Zdjęcie główne: hessam nabavi, źródło: unsplash.com