Jak sprawdzić, czy niemowlę ma wadę wzroku?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawdzić, czy niemowlę ma wadę wzroku?

Wzrok dziecka kształtuje się już na etapie ciąży. Zawiązki oczu powstają w 7. tygodniu ciąży. Około 27. tygodnia ciąży dziecko zaczyna otwierać oczy, lecz mocne światło może wywołać reakcję u płodu dopiero 2 tygodnie przed terminem porodu. Czy można samodzielnie sprawdzić wadę wzroku u dziecka? 

Jak sprawdzić wzrok dziecka w domu?

Rodzic może sprawdzić wzrok maluszka w domu na kilka sposobów. W pierwszych miesiącach życia, gdy aktywność maluszka jest ograniczona, to rodzic powinien sprawdzić, czy wzrok dziecka skupia się na twarzy. W kolejnych miesiącach życia można sprawdzić, czy niemowlę rozpoznaje zabawki i wodzi za nimi wzrokiem bez poruszania głową. Rodzic powinien przyglądać się, jak maluszek reaguje na karuzelę powieszoną nad łóżeczkiem oraz na swoje odbicie w lusterku.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Różnica w nabywaniu umiejętności może być bardzo duża. Jednak każdego rodzica powinny zaniepokoić takie objawy jak:

  • brak wodzenia wzrokiem po ukończeniu 3. mies. życia;
  • brak reakcji na mimikę rodzica po ukończeniu 3. mies. życia;
  • źrenice maluszka są ciągle rozszerzone, nierówne lub w białym kolorze;
  • choć maluszek skończył 6 miesięcy, nie sięga po zabawkę;
  • oczy niemowlaka są nierówne, przymglone, zaczerwienione lub zaropiałe;
  • oczy dziecka poruszają się w dwóch różnych kierunkach;
  • powieki niemowlaka samoczynnie opadają.

Jak widzi noworodek?

Dziecko, przychodząc na świat, widzi zaledwie 10% tego, co widzi dorosły człowiek. Niestety wzrok jest najmniej rozwiniętym narządem w momencie narodzin. Noworodek widzi tylko z odległości 20-30 cm. Dlatego w pierwszych 4 tygodniach życia bardzo trudno jest wykryć wadę wzroku u maluszka.

Jak widzi dziecko po ukończeniu pierwszego miesiąca życia?

Z czasem wzrok dziecka zaczyna się poprawiać. Po ukończeniu 1 mies. życia maluszek widzi już z odległości 60 cm. W tym czasie warto powiesić nad łóżeczkiem maluszka kontrastową karuzelę. Niemowlę powinno zacząć wodzić wzrokiem za zabawkami na karuzeli.

Jak widzi dziecko po ukończeniu 3 mies. życia?

Gdy dziecko ukończy 3 miesiące, to można zaobserwować u niego ruchy gałek ocznych. Choć pole widzenia jest nadal rozmyte, to potrafi już skupić wzrok i wodzić nim za przedmiotami. Nowością dla maluszka w tym wieku jest rozpoznawanie koloru żółtego oraz kształtów. W tym okresie można już sprawdzić wzrok maluszka – czy wodzi oczkami za zabawką.

Jak widzi dziecko między 3 a 6 mies. życia?

Po ukończeniu 4 mies. życia wzrok maluszka powoli zaczyna się poprawiać. Dziecko zaczyna widzieć ogólny zarys przedmiotów. W tym czasie dziecko zaczyna również zauważać swoje ręce i inne przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. Maluszek zaczyna się również interesować zabawkami. Po ukończeniu 6 mies. życia dziecko zaczyna rozpoznawać twarze bliskich osób.

W jaki sposób stymulować wzrok dziecka przez kolory?

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, który wspiera rozwój psychomotoryczny dziecka. Narząd wzroku do ukończenia pierwszego roku życia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, a paleta rozpoznawanych przez niemowlę barw stopniowo się rozszerza.

W pierwszych trzech miesiącach życia warto stymulować wzrok przez czarno-białe zabawki, karty i książeczki. Kolorowe zabawki i książeczki warto zostawić sobie na później. Gdy dziecko skończy trzy miesiące, to można wprowadzić czerwony, żółty i niebieski. Należy wybierać jaskrawe odcienie i proste formy. Warto postawić na książeczki i zabawki o ciekawych kształtach i kolorach. Świetnym rozwiązaniem są maty edukacyjne, które stymulują wszystkie zmysły maluszka.

Zdjęcie główne: hessam nabavi, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*