Jak zmienić kuchnię na bardziej funkcjonalną?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zmienić kuchnię na bardziej funkcjonalną?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kuchnia to najważniejsze miejsce w niemal każdym domu, gdzie spędzamy znaczną część czasu. To właśnie tutaj przygotowywane są wszystkie posiłki, które czasami wymagają czasu i dużego zaangażowania. 

Jednak nie jest to wyłącznie miejsce do gotowania, to właśnie tutaj bardzo często rozmawiamy z rodziną, odpoczywamy lub po prostu dobrze się bawimy. Istnieje bardzo wiele pomysłów na aranżację kuchni, jednak pojawia się pytanie: na co przede wszystkim zwrócić uwagę, aby to pomieszczenie mogło być bardziej funkcjonalne?

Ten artykuł poświęcony będzie właśnie wskazówkom, które poprawią funkcjonalność twojej kuchni. Niektóre z nich są bardzo proste i wystarczy jedno popołudnie, aby je wdrożyć.

Najważniejsza jest organizacja

Wielu specjalistów podpowiada, że podczas urządzania kuchni, należy kierować się zasadą trójkąta roboczego. Polega ona na ustawieniu najważniejszych urządzeń (lodówka, piekarnik, płyta i zlewozmywak), w taki sposób, aby tworzyły wierzchołki trójkąta. Kierowanie się tą zasadą sprawi, że praca w kuchni będzie znacznie łatwiejsza i wygodniejsza.

Powinno stworzyć się kilka stref tematycznych: strefa zmywania, strefa przygotowywania i strefa gotowania. Warto także wytyczyć strefę przechowywania, w taki sposób, aby wszystkie niezbędne akcesoria (łopatki, chochle, szpatułki) znajdowały się pod ręką.

Strefa magazynowania

W nowoczesnych kuchniach, pojawiają się tak naprawdę nieograniczone możliwości efektywnego wykorzystywania przestrzeni zarówno w szafkach, jak i na blatach. 

W szufladach polecane są specjalne organizery na sztućce, które w prosty sposób pomogą uporządkować szufladę. Obecnie na rynku pojawia się bardzo wiele różnych rozwiązań przeznaczonych do kuchni. 

Do górnych szafek proponowane są bardzo praktyczne półki piętrowe np. na talerze, które pozwolą w maksymalny sposób zagospodarować tę przestrzeń, jednocześnie ułatwiając do nich dostęp.

Natomiast do szuflad oferowane są różnego rodzaju przegrody, organizery, pojemniki na różnego rodzaju akcesoria, podpórki na przyprawy, uchwyty na pokrywki, czy szuflady cokołowe. Oferta jest naprawdę bardzo szeroka.

Warto wspomnieć, że niektóre z rozwiązań zastosowanych w szufladach pozwala o niemal 20% efektywniej wykorzystać ich przestrzeń. 

Coraz częściej w nowych kuchniach wykorzystywane są systemy Cargo, które stały się bardzo popularne. Co ważne, ich właściwa konstrukcja wpływa na poprawę funkcjonalności w kuchni i ułatwia codzienną pracę. 

Kosz na śmieci – jaki wybrać?

Czystość i porządek to niezmiennie jedne z najważniejszych zasad w każdej kuchni, aby je osiągnąć, warto zastosować funkcjonalne kosze na śmieci. 

Ciekawostka: Czy wiesz, że kosz na śmieci jest najczęściej używanym elementem w kuchni?

Warto zatem wybrać kosz, który będzie miał kilka pojemników ułatwiających segregowanie śmieci. Można wybrać duży zestaw koszy lub mniejszy, który zmieści się w szafce kuchennej. 

Inną opcją są także pojemniki, które wysuwają się z szafki. Takie rozwiązanie z pewnością poprawi funkcjonalność, a dodatkowo ułatwi segregację śmieci. Kosze zapewniają łatwy dostęp do pojemników, a także wygodną obsługę oraz czyszczenie.

Przechowywanie na blacie

Kuchnia zaaranżowana i zorganizowana we właściwy sposób sprawi, że będzie do funkcjonalna przestrzeń. 

Ważne jest także dodanie kilku dodatków na sam blat kuchenny, które dodadzą pomieszczeniu charakteru. Warto wybrać elementy, które będą estetyczne i będą współgrać z meblami. Dużą popularnością cieszą się systemy relingowe, na których można zawiesić przydatne akcesoria. 

Jeśli w twojej kuchni znajduje się stół, warto zadbać także o niego! Można wykorzystać obrusy, serwetki, bieżniki lub okrągłe maty na stół, które są modne już od dłuższego czasu.

Przydatne akcesoria sprawią, że twoja kuchnia będzie uporządkowana, a także wygoda w codziennym użytkowaniu. Nie czekaj i wzbogać swoją kuchnię w funkcjonalne rozwiązania!

Zdj. główne: materiał prasowy klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*