Jaki powinien być idealny plecak dla pierwszoklasisty?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki powinien być idealny plecak dla pierwszoklasisty?

Plecak jest najważniejszym elementem szkolnej wyprawki. Jaki model wybrać, żeby był praktyczny, wygodny, a jednocześnie estetyczny?

Waga – najważniejsze kryterium wyboru plecaka

W ostatnich latach wiele mówi się o zbyt dużej wadze plecaków wypełnionych szkolnymi przyborami i książkami. Może się ona przyczyniać do rozwoju wad postawy, dlatego rodzic powinien zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Nie istnieją normy, które prawnie określają, jaką wagę może mieć plecak. Uważa się jednak, że odpowiedni ciężar akcesorium to 10% wagi ucznia, a najwięcej 15%. Przykładowo: tornister dziecka ważącego 20 kg nie powinien być cięższy niż 3 kg. Wybierając plecak, trzeba pamiętać o tym, że wypełni go mnóstwo przedmiotów, dlatego warto zdecydować się na model ważący około 1 kg.

Odblaski dla bezpieczeństwa dziecka

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, warto zwrócić uwagę na modele z odblaskami. Powinny być umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu, żeby zwiększać bezpieczeństwo malucha po zmroku. Odblaski można dokupić i samodzielnie udekorować nimi tornister – sprawdzą się zawieszki przyczepione do suwaka, ale odpowiedni będzie też produkt w formie opaski na rzep. Świecący element poprawi widoczność dziecka na drodze, a tym samym przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Zimą już około 16-17 robi się ciemno, dlatego tornister z odblaskiem jest koniecznością.

Pojemność i wielkość plecaka

Dla ucznia pierwszej klasy plecak powinien mieć pojemność co najmniej 10 litrów. Muszą się w nim zmieścić nie tylko książki, piórniki czy zeszyty, lecz także drugie śniadanie czy strój na lekcje wychowania fizycznego. Ważne jest, żeby plecak mieścił format A4 – dzięki temu uczeń bez problemu włoży do niego blok rysunkowy. Należy też zwrócić uwagę na liczbę kieszonek i przegródek. Warto wybrać tornister z miejscem przeznaczonym na butelkę – dzięki temu zmniejszy się ryzyko zalania książek, a dostęp do wody będzie łatwiejszy. Przydatna może się okazać dodatkowa kieszonka na kanapkę, zwłaszcza jeśli dziecko nosi drugie śniadanie zawinięte tylko w papier. Przegródki wystarczą dwie – pozwolą na oddzielenie zeszytów i książek, ułatwiając tym samym zachowanie porządku.

Elementy zapewniające wygodę

Warto wybierać spośród plecaków, które mają dodatkowo pas biodrowy oraz na klatce piersiowej – taki model będzie lepiej się układał i zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu ramion pociechy. Dobrze, jeśli dziecko ma możliwość przymierzenia tornistra przed zakupem. Górna krawędź akcesorium powinna znajdować się na wysokości ramion, a dolna sięgać do miednicy. Duże znaczenie dla wygody dziecka mają szelki, które powinny być szerokie, miękkie i regulowane. Dzięki temu nie będą powodować dyskomfortu, a dopasowanie ich do rosnącego dziecka okaże się bezproblemowe. Warto wybrać plecak, który w miejscu przylegania do pleców jest wykonany z materiału zapewniającego odpowiednią wentylację.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Plecak powinien mieć usztywniane dno – dzięki temu akcesorium będzie znacznie trwalsze i nie zniekształci się pod wpływem ciężaru książek. Warto wybierać spośród modeli wodoszczelnych, żeby zeszyty i książki były zabezpieczone przed zniszczeniem. Dziecku przyda się też dodatkowa niewielka kieszonka na drobiazgi – takie rozwiązanie ułatwi utrzymanie porządku w plecaku i usprawni znajdowanie potrzebnych przedmiotów. Warto wybrać model, w którym znajduje się tabliczka przeznaczona do podpisania pierwszaka.

Wygląd plecaka – czy ma znaczenie?

Design plecaka do szkoły jest ważny – dla rodzica może nie mieć dużego znaczenia, ale warto pozwolić dziecku na wybranie dokładnie takiego wzoru, o jakim marzy. Obecnie oferta jest różnorodna. Idealny plecak znajdzie fan każdego sportu, a także miłośnik zwierząt. Dostępne są modele ozdobione w delikatny sposób, na przykład motywem geometrycznym. Oferta jest też bogata w jednobarwne modele, które przypadną do gustu wielu dziewczynkom i chłopcom.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*