Nauczanie domowe dostępne dla każdego?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nauczanie domowe dostępne dla każdego?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że praca w trybie zdalnym, która dotychczas była tak rzadko praktykowana, stała się dla większości szarą codziennością. Takie rozwiązanie zaczęło również dotyczyć dzieci.

Powrót do szkoły we wrześniu

Choć większość dzieci ze zniecierpliwieniem czeka na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, sytuacja nadal jest wyjątkowo niepewna. Wielu rodziców obawia się o zdrowie i życie swoich pociech w zatłoczonych i przeludnionych szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że za kilka tygodni uczniowie oficjalnie powrócą do nauki w trybie stacjonarnym, a o ewentualnym zamknięciu poszczególnych placówek będą decydować dyrektorzy.

Alternatywne rozwiązanie

Mimo że MEN podjęło decyzję o powrocie do szkół we wrześniu, nie jest to rozwiązanie, które musi być zastosowane w stosunku do wszystkich dzieci. Od teraz rodzice mogą również zdecydować się na alternatywę, czyli edukację domową. Do tej pory takie rozwiązanie było dostępne wyłącznie dla niektórych uczniów – na przykład tych wykazujących wybitne umiejętności w poszczególnych dziedzinach, lub dzieci borykających się z problemami zdrowotnymi.

Jak wyglądają formalności?

W tym przypadku za edukację swojej pociechy odpowiedzialni są rodzice. Dziecko musi zostać zapisane do szkoły, otrzyma również legitymację oraz świadectwo ukończenia szkoły – oczywiście pod warunkiem, że pod koniec roku zda egzamin klasyfikujący. Różnica polega na tym, że dzieci nie uczęszczają do placówki, a za cały proces edukacyjny odpowiedzialni są rodzice. Kontakt z nauczycielem nie jest obowiązkowy, jednak opiekunowie muszą podpisać specjalny wniosek, w którym zobowiązują się do zapewnienia dziecku dostępu do materiałów zgodnych z obecną podstawą programową oraz do tego, że wskazane w podstawie zagadnienia zostaną przez ucznia opanowane.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*