Zasiłek opiekuńczy a powrót do szkół. Czego mogą spodziewać się rodzice?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Zasiłek opiekuńczy a powrót do szkół. Czego mogą spodziewać się rodzice?

Powrót dzieci do szkół to nie tylko dobra wiadomość dla najmłodszych i ich rodziców, ale również dla budżetu państwa. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego donoszą, że wydatki związane z wypłacaniem zasiłku opiekuńczego wyniosły nawet 2 mld złotych.

Koszty związane z epidemią

W związku z pandemią koronawirusa wiele instytucji musiało rozpocząć pracę w trybie zdalnym lub całkowicie zrezygnować z wykonywanych funkcji. Sytuacja szczególnie dotkliwe wpłynęła na działanie takich placówek, jak szkoły, żłobki czy przedszkola. Brak dostępu do opieki sprawił, że jeden z rodziców musiał pozostać na ten czas w domu. Pobierany wówczas zasiłek stanowił wsparcie dla domowego budżetu.

Co dalej?

W przypadku ponownego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 1 września poinformowało, że rodzice mogą ponownie liczyć na zasiłek, który umożliwi im opiekę nad dzieckiem w razie zamknięcia szkół, przedszkoli czy żłobków. Pieniądze będzie można pobierać do 20 września lub dłużej, jeśli będzie tego wymagała sytuacja.

Komu będzie przysługiwał zasiłek?

Tak jak miało to miejsce do tej pory, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał:

  1. rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  2. ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  3. ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą[efn_note]https://www.gov.pl/web/edukacja/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-do-20-wrzesnia[/efn_note]

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*