Jak wygląda teleporada?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wygląda teleporada?

Artykuł sponsorowany

Teleporada jest świetną alternatywą dla wizyt lekarskich przeprowadzanych w formie stacjonarnej w placówkach medycznych, szczególnie gdy chcemy uzyskać receptę, skierowanie na badanie bądź zwolnienie. Na czym polega teleporada? Wyjaśniamy.

W przypadku przeziębienia czy przewlekłych schorzeń i regularnie przyjmowanych leków tradycyjne wizyty lekarskie nie są konieczne. W takich sytuacjach wygodniejsze staje się przeprowadzenie teleporady z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Teleporada od klasycznej konsultacji różni się tym, że jest udzielana zdalnie, przy wykorzystaniu telefonu czy komputera z dostępem do internetu (na przykład poprzez wideoczat).

Teleporady wyróżniają się wieloma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim na wizytę czekamy o wiele krócej. Oszczędzamy także czas, który musielibyśmy poświęcić na dotarcie do wybranej placówki medycznej i oczekiwanie w kolejce. Konsultacje w formie zdalnej to także wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla osób schorowanych, niepełnosprawnych czy w podeszłym wieku, które często mają problemy z poruszaniem się.

Jak wygląda zdalna konsultacja lekarska? 

Aby skorzystać z teleporady, musimy umówić się na e-wizytę. Możemy to zrobić zarówno w ramach usług Narodowego Funduszu Zdrowia (wówczas dostosowujemy się do zasad ustalania takich wizyt określonych w poszczególnych przychodniach), jak i w ramach prywatnych abonamentów medycznych. Możemy również skorzystać z internetowych serwisów medycznych, które stworzono właśnie z myślą o przeprowadzaniu e-konsultacji. Jednym z takich portali jest Receptomat.pl, który umożliwia sprawne przeprowadzenie lekarskiej wizyty i uzyskanie potrzebnej recepty.

Po umówieniu terminu teleporady oczekujemy, aż skontaktuje się z nami wybrany specjalista. Najważniejszą częścią konsultacji w formie zdalnej jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Lekarz będzie chciał zebrać wszystkie najistotniejsze informacje, dzięki którym prawidłowo przeprowadzi pełną diagnostykę. Z tego względu nie powinniśmy zatajać przed lekarzem żadnych szczegółów, a przed samą teleporadą warto sporządzić notatki, w których zawrzemy wszystkie swoje dolegliwość, objawy chorobowe i czas ich trwania. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy. Warto także zanotować wszystkie pytania do specjalisty czy ewentualne prośby o skierowanie na badania.

Podczas e-konsultacji lekarz będzie pytał o:

  • ogólny stan zdrowia,
  • ewentualne schorzenia przewlekłe i przyjmowane leki,
  • dolegliwości i inne objawy, które spowodowały, że pacjent potrzebuje pomocy,
  • zrealizowane już badania i ich wyniki.

Po uzyskaniu takich informacji lekarz będzie mógł odpowiednio wystawić receptę, zwolnienie lub skierowanie na dalsze badania, na przykład laboratoryjne bądź obrazowe. Niekiedy zdarza się jednak, że sama teleporada jest niewystarczająca. W takiej sytuacji lekarz poprosi pacjenta o osobiste stawienie się w gabinecie w celu przeprowadzenia dalszych, na przykład fizycznych, badań.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*