Jak dbać o pierwsze ząbki maluszka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o pierwsze ząbki maluszka?

Dziecięce zęby wymagają od rodziców systematycznej i dokładnej profilaktyki. Codzienna higiena jamy ustnej malucha wpłynie korzystnie na stan jego zębów w przyszłości. Do pierwszych urodzin niemowlę nie będzie miało zbyt wielu zębów, jednak warto wiedzieć jak o nie zadbać.

Mycie dziąseł maluszka

Jeżeli uważasz, że mycie dziąseł przed pojawieniem się ząbków jest niepotrzebne, jesteś w błędzie! Pomimo tego, że ich nie widać, zęby są już w jamie ustnej niemowlaka. Chociaż resztki jedzenia czy mleka nie mają jak gromadzić się na zębach, to obklejają dziąsła oraz język, przez co zaczynają namnażać się bakterie. Mycie dziąseł jest również potrzebne do tego, aby przyzwyczaić niemowlaka do ingerencji w jego jamę ustną, okaże się to pomocne, kiedy zaczniesz myć ząbki dziecka szczoteczką. Kolejną zaletą tej czynności jest zniwelowanie ryzyka rozwoju pleśniawek w jamie ustnej. Dobrze, jeśli dziąsła będziesz przemywać rano oraz wieczorem. Do tego celu użyj gazika namoczonego letnią, przegotowaną wodą. Możesz także użyć roztworu rumianku, jednak należy na niego uważać, gdyż może doprowadzić do powstania reakcji alergicznej. Gazikiem owiń palec wskazujący, po czym przecieraj w delikatny sposób dziąsła maluszka.

W jaki sposób myć pierwsze zęby niemowlaka?

Do mycia pierwszych ząbków dziecka możesz użyć silikonowej szczoteczki, którą nakłada się na palec. Jest ona bardzo wygodna w użyciu, a co ważne jest również bardzo delikatna dla ząbków. Kiedy dziecko podrośnie i wyrosną mu kolejne mleczaki, sięgnij już po normalną szczoteczkę. Musi być ona wykonana z miękkiego włosia – na opakowaniu takiego produktu znajdziesz informacje z zaleceniami co do wieku dziecka. Nie stosuj zbyt często pasty, w zupełności wystarczy, jak zamoczysz szczoteczkę w letniej wodzie. Dopiero kiedy mleczaków pojawi się więcej, użyj pasty, ale w niewielkiej ilości (wystarczy wielkość ziarenka pieprzu na szczoteczce).

Dieta oraz napoje

Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta dziecka, unikaj w niej cukru! Duża ilość cukru ukryta jest w wielu rozmaitych produktach, zrezygnuj więc z dawania dziecku słodyczy, które mogą doprowadzić do pojawienia się próchnicy. Do picia wystarczy woda, niekiedy możesz sięgnąć po soki naturalne. W nocy podawaj tylko wodę. Zamiast słodkich przekąsek, wybierz zdrowe owoce.

Ile razy dziennie myć ząbki niemowlaka?

Pierwsze ząbki dziecka myj dwa razy dziennie, delikatnie je szczotkuj ze wszystkich stron. Pamiętaj również o języku, na którym także gromadzą się bakterie. Po tym zabiegu nie ma konieczności płukania ust dziecka. Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki, kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy jej zużycia. Nie ma potrzeby nitkowania zębów dziecka, gdyż przerwy pomiędzy zębami są na tyle duże, że bez problemu szczoteczka poradzi sobie z wyczyszczeniem wszystkich miejsc. Nitkowanie polecane jest starszym dzieciom, które mają już wszystkie mleczaki przylegające dobrze do siebie, wówczas taki zabieg pomoże w dokładniejszym oczyszczeniu zębów.

Dlaczego mycie zębów niemowlaka jest tak istotne?

Zastanawiasz się, dlaczego mycie zębów, których nie ma zbyt dużo, jest tak ważne? Przede wszystkim przez fakt, iż dziecko z biegiem czasu zaczyna traktować to jako naturalną czynność. A więc, jako rodzic uczysz dziecko tego, że zęby są bardzo ważnym elementem jamy ustnej i należy o nie odpowiednio zadbać. Niemowlak przyzwyczaja się do ingerencji w obrębie jamy ustnej, dzięki czemu nie odczuwa w przyszłości aż takiego strachu przed wizytą u stomatologa. Pamiętaj również o tym, jak ważne jest dawanie dobrego przykładu dziecku. Rodzice również powinni dbać o swoje uzębienie, aby nauczyć dziecko odpowiednich nawyków.

Kontrola stanu zębów u dentysty

Nie ma potrzeby udania się do dziecięcego dentysty z chwilą pojawienia się u malucha pierwszego ząbka. Lekarze polecają pierwszą kontrolę uzębienia dopiero po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia. Odpowiednia profilaktyka i późniejsze wizyty kontrolne u dentysty pomogą ochronić dziecko przed próchnicą. 

Zdjęcie: Daniel Thomas, źródło: unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*