Dziecko uspokaja się tylko, gdy dostanie butelkę mleka? A może z przyzwyczajenia zawsze zabierasz ją też, gdy wychodzicie z domu? Spróbuj odzwyczaić potomka od butelki, zwłaszcza, gdy ma już kilka lat.
Picie przez smoczek jest jak najbardziej w porządku, ale przystoi niemowlakom – gdy jednak Twoje dziecko jest już dużo starsze, z powodzeniem może się z nią rozstać. Zbyt długie używanie butelki i smoczka może mieć bowiem niekorzystny wpływ np. na zgryz malucha.
Kiedy jest najlepszy czas na rozstanie z butelką? Według wielu specjalistów z dziedziny pediatrii, najlepszy moment na pożegnanie z butelką następuje, gdy dziecko skończy roczek. Wówczas jest bardziej ugodowe niż dwu czy trzy latek. Taki maluch chętnie współpracuje z rodzicami i zdecydowanie lepiej znosi zmiany niż starsze dziecko. Poza tym, taki maluch ma też krótszą pamięć i jego butelkowe przyzwyczajenie nie jest jeszcze mocno utrwalone.
Roczny malec bywa niezwykle zaabsorbowany nowo nabytymi umiejętnościami, jak chociażby chodzeniem czy gaworzeniem, staje się ciekawski i łatwo odwrócić jego uwagę. Dlatego powoli zacznij oswajać malucha z kubkiem. Najlepiej zrobić to poprzez wspólną zabawę. Na przykład dajcie najpierw wspólnie pić z kubka pluszakom, możecie też pobawić się kubkiem podczas kąpieli. Wlewaj do kubeczka ulubiony napój Twojej pociechy i pokaż jej, jak się pije z tego nowego urządzenia. Dziecko na pewno będzie bardzo zainteresowane.
Jak przyzwyczaić dziecko do picia w kubku? Ważna jest regularność, dlatego staraj się podawać maluchowi picie w kubeczku do każdego posiłku. Oczywiście nie zaleca się nagłego odstawienia butelki – z takich karmień rezygnuj stopniowo. Dzieci są przyzwyczajone do chodzenia z butelką, staraj się odzwyczaić je od tego nawyku.
Nie każdy maluch zareaguje na to z entuzjazmem, może pojawić się płacz, krzyk i protesty, to normalne. Nie wolno jednak ulegać i na uspokojenie znów dawać butelkę, wówczas dziecko będzie myślało, że dostanie ją po każdym ataku histerii.
A jakim rodzajem kubka najlepiej zastąpić butelkę? Najlepiej rozpocząć naukę picia z kubka z dzióbkiem, to model najporęczniejszy dla rocznego malucha. Na początku pokazujmy dziecku, by starało się pić po małym łyku. Wlewamy mu wodę lub herbatki.
Warto jednak pamiętać, że naukę picia z kubka najlepiej rozpocząć dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi jeść z łyżki. Są rodzice, którzy chcą odstawić od butelki już kilkumiesięczne dziecko, to jednak za wcześnie. Przyjmijmy, że dobrym momentem na zmiany jest wspomniany wcześniej skończony roczek. Następnym etapem, po wprowadzeniu kubka z dzióbkiem, może być nauka picia z bidonów ze słomką.
Dzieci, które często korzystają z butelki, mogą mieć zaburzone pory przyjmowania posiłków. Wynika to z tego, że często zastępują pełnowartościowy posiłek właśnie piciem mleka z butelki. W dodatku maluchy zaczynają też traktować butelkę ze smoczkiem jako samouspokajacz, co nie jest dobre. Często chodzą z butelką w dłoni, przez co mogą też łatwo zakrztusić się piciem.
Co więcej, przedłużające się korzystanie z butelki ze smoczkiem ma też negatywny wpływ na kształtujący się zgryz u malucha. Dlaczego? Ponieważ wykrzywia ząbki, zniekształca aparat mowy i może doprowadzić nawet do próchnicy.
Wiele badań naukowych przeprowadzanych przez logopedów i fizjoterapeutów pokazuje, że okres picia za pomocą smoczka powinien zakończyć się właśnie po ukończeniu przez malca roczku. Niestety, przedłużanie go wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój aparatu mowy, ale też na kształtowanie nawyków żywieniowych.