Jak powinny wyglądać pierwsze puzzle dziecka?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powinny wyglądać pierwsze puzzle dziecka?

Artykuł sponsorowany

Jak w przypadku każdego zakupu, wybór idealnej układanki może być trudny. Wiesz, że jeśli wybierzesz niewłaściwą, Twojemu dziecku może się nie podobać ta zabawka edukacyjna lub, co gorsza, mogą nienawidzić tego doświadczenia i odmówić ponownego rozwiązania zagadki w przyszłości.

Pomyśl, że prezentujesz dwulatkowi układankę składającą się ze 100 elementów. Maluch nie wiedziałby, co robić. Dzieje się tak, ponieważ większość dzieci w tym wieku nie ma wystarczającej koncentracji, odpowiedniej motoryki ani zdolności poznawczych, aby móc rozwiązać tak trudną zagadkę. Kluczem do wyboru odpowiedniej układanki dla dziecka w każdym wieku jest znalezienie dostosowanego poziomu trudności. Ponadto w grę wchodzą interesy i obawy, dotyczące bezpieczeństwa dziecka. 

Liczba elementów

Wyobraź sobie 6-latka układającego 9-częściową układankę z ramą. Ukończyłby to w mniej niż minutę. Z drugiej strony, układanka składająca się z 400 elementów prawdopodobnie przekracza ich możliwości. To pokazuje, jak istotna jest liczba elementów puzzli w kontekście umiejętności dziecka. Ilość części jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze odpowiednich układanek dla najmłodszych.

Młodsze dzieci zazwyczaj potrzebują łamigłówek z mniejszą liczbą elementów, które są łatwiejsze do złożenia. W miarę wzrostu mogą radzić sobie z większą złożonością w postaci większej liczby kawałków.

Temat

Szczenięta, scena oceanu, piękny krajobraz, postacie z kreskówek i filmów to tylko kilka z możliwych motywów, które możesz zobaczyć na puzzlach, dostępnych w sklepach, takich jak Puzzle 1000. Podczas gdy jedno dziecko może pokochać układankę z przepięknym jednorożcem, drugie może jej nienawidzić. Idealny temat do wyboru w dużej mierze zależy od wieku dziecka, który wpłynie na jego osobiste zainteresowania.

Wyobraź sobie, że przeciętny przedszkolak ma do wyboru dinozaura lub układankę z górskim krajobrazem. Który by wybrali? Dinozaur prawdopodobnie wygrałby bezsprzecznie, pomimo innych cech, które mogłaby mieć układanka. Z drugiej strony siedmiolatki mogą preferować bardziej wyrafinowane tematy, takie jak dzieła sztuki, budynki lub pejzaże morskie.

Odpowiedni obraz układanki może być dużą motywacją dla dzieci podczas składania elementów. W rzeczywistości może nawet zainspirować Twoje dziecko do pracy nad układanką, która wykracza nieco poza jego normalny poziom trudności.

Rozmiar kawałków

Elementy puzzli są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów. Z reguły im młodsze dziecko, tym większych kawałków należy szukać. Większe, grubsze elementy są łatwiejsze do manipulowania i składania przez małe rączki, co zwykle ma miejsce w przypadku puzzli piankowych.

Nawiasem mówiąc, być może widzieliście zagadki z tagiem 3+ lub podobnym. Zasadniczo oznacza to, że układanka jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 lat. Powodem ograniczenia wiekowego jest to, że niewielkie kawałki mogą powodować zadławienie u małych dzieci i niemowląt, które zazwyczaj lubią wkładać rzeczy do ust.

Materiał

Drewno, tektura i pianka to główne materiały używane do robienia puzzli. Karton łatwo się wypacza i rozdziera, zwłaszcza gdy nie jest wysokiej jakości, co sprawia, że ​​praca z nim jest frustrująca dla małych dzieci, ponieważ elementy nie trzymają się razem.

Kawałki pianki mogą być łatwiejsze do zablokowania i pozostania na miejscu w porównaniu z kartonem, chociaż zazwyczaj nie są zalecane dla małych dzieci ze względu na ryzyko zadławienia się małymi częściami.

Drewniane puzzle są zwykle układankami wsuwanymi lub układanymi w ramkę i są idealne dla młodszych dzieci. Jednak z reguły drewniane zabawki powinny być sprawdzane przed przekazaniem ich dzieciom, ponieważ mogą być niebezpieczne, jeśli ich krawędzie nie zostały odpowiednio wyszlifowane.

Typ obrazu

Od zdjęć po rysunki, komiksy i nie tylko – obraz układanki odgrywa dużą rolę w jej atrakcyjności i poziomie trudności. Na przykład zdjęcia przedstawiające dużo liści mogą stanowić bardzo trudne puzzle, ponieważ wiele elementów wydaje się identycznych. Jednak układanie puzzli z graficznym obrazem z 3 jaskrawymi zwierzętami jest znacznie łatwiejsze do złożenia.

Wielkość kontrastu kolorów i obrazu to kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Im większy kontrast, tym łatwiejsza będzie układanka. W szczególności zdjęcia z wieloma różnymi, żywymi kolorami mogą uczynić układankę bardziej dostępną dla małych dzieci. W ten sposób dziecko może opracować strategię, znajdując wszystkie elementy w podobnym kolorze, aby je połączyć.

Zdjęcie główne: Magda Ehlers, źródło: pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*