Malowanie i rysowanie – sposób na rozwój kreatywności dziecka

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Malowanie i rysowanie – sposób na rozwój kreatywności dziecka

Artykuł sponsorowany

Na ogół dzieci lubią rysować i malować. Nic dziwnego, ponieważ to dla nich świetna zabawa. Pozwala to też rozwijać ich kreatywność, dlatego ważne jest, żeby maluchy mogły dać wyraz swojej wyobraźni właśnie w ten sposób.

Zalety rysowania i malowania

Rysowanie pozwala dzieciom rozwijać zdolności manualne, a malowanie rozwija sprawności motoryczne. Poza tym, rozwijają one wyobraźnię i fantazję. Dzieci nie są ograniczone w swojej twórczości, więc warto zadbać o odpowiednie materiały do rysowania i malowania, a więc kredki, kartki czy malowanki. Malowanie pozwala dzieciom na nieszablonowe myślenie i bardziej otwarty sposób patrzenia na to, jak mogą osiągnąć swoje cele.

Dzieci przez malowanie uczą się kolorów, nawet jeżeli jeszcze nie znają ich nazw. Mogą uczyć się też kształtów. Jest to więc bardzo dobry sposób na rozwój najmłodszych. Zaczynając od rysowania prostych linii, przez mieszanie kolorów i wypełnianie nimi odpowiednich pól, dzieci rozwijają swoje umiejętności i koordynację, co ma pozytywny wpływ na ich dalszy rozwój. Kiedy podejmują naukę pisania, dzieci potrzebują większej zręczności i dokładności, a wcześniejsze malowanie i rysowanie to bardzo dobry sposób na taką naukę.

Nauka przez zabawę

Malowanie i rysowanie są dla dziecka czymś przyjemnym, ale pomagają także zachęcić je do uczenia się i rozwijania innych umiejętności. Dziecko tworząc swoje dzieło nie może doczekać się efektu końcowego, a widząc go, jest z siebie dumne. To bardzo ważna kwestia zwłaszcza na początku edukacji, ponieważ brak zainteresowania dzieci może wpłynąć na ich dalszą naukę.

Często pisanie pędzlem jest pierwszym krokiem do nauki pisania, więc ważne jest, żeby małe dzieci miały tak kreatywne zajęcia. Pozwoli to zachęcić je do dalszej nauki.

Malowanie po numerach

Ten rodzaj artystycznego zajęcia cieszy się coraz większą popularnością. Malowanie po numerach to dla dzieci przede wszystkim nauka. Mogą one nauczyć się, jak trzymać pędzelek, poza tym to świetny trening precyzji i koncentracji. Dzieci rozwijają w ten sposób także koordynację ruchowo-wzrokową. Dziecko wypełniając puste pola kolorami uczy się cierpliwości i zaangażowania w wykonywaną czynność.

Malowanie po numerach dla dzieci daje możliwości wyboru dowolnego wzoru. Dziecko może malować ulubione zwierzątko, ale nie tylko. Dużo radości może dać mu malowanie ulubionej postaci z bajki albo samochodu. Najczęściej obrazy dla dzieci są różnokolorowe, więc maluchom z pewnością takie zajęcie sprawi dużą radość.

Dla nieco starszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem będzie scena rodzajowa, czyli obraz przedstawiający postacie w różnych sytuacjach życia codziennego. Jeżeli dziecko interesuje się tańcem, na pewno z entuzjazmem pomaluje obraz przedstawiający baletnicę, a jeśli lubi grać na jakimś instrumencie, warto wybrać dla niego właśnie taki obraz.

Każdy ze wzorów jest dla dziecka możliwością rozwinięcia kreatywności, a zawieszenie na ścianie własnego dzieła z pewnością zwiększy jego pewność siebie.

Korzyści w dalszym rozwoju

Oprócz rozwoju kreatywności i zdolności manualnych, dla wielu dzieci malowanie jest pierwszym doświadczeniem związanym z podejmowaniem decyzji, które mają wpływ na finalny wynik. Pozwala im to rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, a także samodzielnie dokonywać wyborów. Poza tym, poprzez malowanie i rysowanie dzieci mają możliwość wyrażania swoich uczuć i pomysłów. Ważne jest także to, że mając do czynienia ze sztuką od najmłodszych lat, w przyszłości dziecko będzie na nią bardziej wrażliwe.

Zdjęcie główne: Liliana Drew/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*