Policystyczne jajniki, a planowanie ciąży – o czym należy pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Policystyczne jajniki, a planowanie ciąży – o czym należy pamiętać?

Czy wiesz, czym jest zespół policystycznych jajników? Sprawdź, na czym polega to poważne zaburzenie i jaki może mieć wpływ na planowanie ciąży. 

Zespół policystycznych jajników – co to takiego?

PCOS – czy o tym słyszałaś? To zespół policystycznych jajników, jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych. Szacuje się, że może dotyczyć nawet około 20 procent kobiet w wieku przed menopauzą. Typowe objawy zespołu policystycznych jajników to między innymi:

  • nieregularne miesiączki oraz ich ograniczona ilość,
  • brak owulacji lub rzadkie owulacje,
  • nadmierne owłosienie,
  • trądzik,
  • nadmiar androgenów,
  • wielotorbielowate jajniki wykrywane na USG.

Kobiety cierpiące na PCOS często uskarżają się również na nadmierny przyrost masy ciała oraz trudności w schudnięciu. Osoby zmagające się z tym schorzeniem często zmagają się także z problemami z zajściem w ciążę. 

PCOS a ciąża

Rzeczywiście zespół policystycznych jajników uznawany jest za jedną z najczęściej występujących przyczyn niepłodności u kobiet. Jest to związane z tym, że panie zmagające się z tym schorzeniem miewają cykle bezowulacyjne.

Nie oznacza to jednak, że pacjentki z PCOS nie mają szans na naturalną ciążę. Wszystko uzależnione jest od rodzaju i stopnia zaburzenia, jednak jak najbardziej ciąża jest możliwa. Dzięki wczesnej diagnozie lekarze są w stanie skutecznie pomóc w zapobieganiu przykrym skutkom PCOS. Część pacjentek wymaga konkretnego wsparcia farmakologicznego, w przypadku innych natomiast wystarczająca okazuje się zmiana stylu życia. Przede wszystkim chodzi o zmodyfikowanie diety i zmodyfikowanie stylu życia tak, aby wprowadzić do niego więcej aktywności fizycznej.

Ciąża przy policystycznych jajnikach

Gdy uda się już zajść w ciążę, należy pamiętać, że u osoby z tym schorzeniem będzie to ciąża podwyższonego ryzyka. Kobieta musi uważać na siebie w sposób szczególny przez całe dziewięć miesięcy, aby akcja porodowa nie rozpoczęła się przedwcześnie. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na poziom cukru, bo PCOS przyczynia się do powstawania cukrzycy ciążowej.

Zdj. główne: Arren Mills/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Mila 20.08.2022

    Moim zdaniem warto byloby przy tej chorobie wykonywać stale badania i być pod opieka lekarza gdy wreszcie uda się zajść. Nie powinno się niczego przeoczyć. Utrzymanie ciązy to priorytet. Dodatkowo np. w 12. tygodniu dobrze byłoby zrobić testy prenatalne. W laboratorium diagnostyki na wynik czeka sie około tygodnia. A test szczegółowo zweryfikuje rozwój dzidziusia. Dodatkowo potwierdzi też płeć maleństwa