Rośnie współczynnik dzietności w dużych miastach

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Rośnie współczynnik dzietności w dużych miastach

Do tej pory często sądziło się, że najwięcej dzieci rodzi się w małych miejscowościach – sielski klimat, duże posiadłości oraz wsparcie mieszkających nieopodal dziadków okazywało się nieocenioną pomocą, która dodatkowo zachęcała do powiększenia rodziny. Jednak jak wynika z badań, to właśnie w dużych miastach rodzi się znacznie więcej dzieci.

Najnowsze doniesienia

Według analizy przeprowadzonej przez Polską Akademię Nauk w ostatnich latach najwyższy procentowy wzrost dzietności zanotowano w największych polskich miastach, takich jak Gdańsk, Warszawa, Kraków czy Poznań. Tam, gdzie liczba mieszkańców przekracza 100 tys., współczynnik dzietności jest wyższy niż średnia ogólnokrajowa.

Z czego to wynika?

Prawdopodobnie największy wpływ na notowane wzrosty miało ustabilizowanie się sytuacji ekonomicznej wielu rodzin. Jak wskazują badania, na powiększenie rodziny najczęściej decydowały się małżeństwa, w których oboje partnerzy byli czynni zawodowo. Choć wyniki przedstawione przez Polską Akademię Nauk mogą napawać entuzjazmem, warto pamiętać, że obecna sytuacja związana z pandemią może znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby nowo narodzonych dzieci.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*