Badacze NASK alarmują, że co czwarty nastolatek ogląda w sieci patostreamy, a co drugi doświadczył cyberagresji. Młodzi ludzie spędzają w internecie co najmniej kilka godzin dziennie – logując się często w nocy!
Współcześni nastolatkowie prowadzą podwójne życie – w świecie realnym i wirtualnym. Nastolatkowie są prawie cały czas online, a rodzice nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Badania przeprowadzone przez NASK jasno pokazują, iż dorośli nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu ich dzieci spędzają w cyberprzestrzeni i co w niej robią.
Porównanie odpowiedzi badanych przez NASK dorosłych i dzieci jednoznacznie pokazuje, że rodzice mają złudne poczucie kontroli, co robią dzieci w cyberprzestrzeni.
Badania przeprowadzone przez NASK udowodniły, że rodzice są przekonani, iż ich dzieci spędzają w sieci około 2,5 h dziennie. Natomiast dzieci przyznały, że spędzają w sieci ponad 4 h dziennie. Rodzicom wydaje się również, że ich dzieci przestają korzystać z sieci o godzinie 22.00, jednak 7,7% nastolatków korzysta z telefonów po 22.00.
Rodzice niestety nie widzą, co ich dzieci robią w sieci, a większość nawet nie stara się ich kontrolować. Tylko co piąty rodzic instaluje na telefonie swojego dziecka filtry, które ograniczają dostęp do niebezpiecznych treści.
Większość rodziców nie dostrzega negatywnych doświadczeń, jakie spotykają ich dzieci w sieci, pomimo że zauważają występowanie niebezpiecznych symptomów u swojego dziecka.
Dzięki kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” rodzice mają dostęp do poradników, artykułów oraz innych materiałów, z których dowiedzą się jak chronić dziecko w sieci. W tym miejscu rodzice mogą również znaleźć informacje, gdzie można zgłaszać nielegalne treści znalezione w internecie.