Techniki scrapbooking i decoupage – czym są?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Techniki scrapbooking i decoupage – czym są?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mimo że nazwy scrapbooking i decoupage brzmią skomplikowanie, w rzeczywistości takie nie są. Decoupage jest plastyczną techniką zdobienia, polegającą na przyklejaniu wyciętego wzoru, na powierzchnię jakiegoś przedmiotu. Natomiast scrapbooking polega na dekorowaniu i tworzeniu albumów rodzinnych – ale nie tylko. Nawet jeśli uważasz, że nie masz talentu plastycznego, możesz z powodzeniem odnaleźć się w tych technikach. Wymagają one jedynie posiadania odpowiednich przyborów i odrobiny zaangażowania.

Co to jest technika decoupage i jak z niej korzystać?

Na wybranej powierzchni, można wykonać praktycznie każdy wzór, ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Wzory które należy naklejać na przedmioty, możesz wyciąć ze zwykłych serwetek. Sklepy które specjalizują się w decoupage oferują wiele różnych wzorów serwetek, odpowiednich na każdą okazję. Z serwetek należy oddzielić tylko jedną kolorową warstwę i właśnie ją wykorzystać do decoupage. Inną opcją są cienkie papiery ryżowe, zadrukowane różnymi ciekawymi wzorami. Polecany do kupowania akcesoriów do decoupage sklep to https://zielonekoty.pl/ Należy pamiętać, o dokładnym wycinaniu wzorów, ponieważ dbałość o szczegóły, pozwoli na lepszy efekt ostateczny. Powinno się delikatnie obchodzić z serwetkami, czy papierem ryżowym, ze względu na ich delikatność i podatność na uszkodzenia. Bardziej zaawansowaną metodą techniki decoupage, jest wyrywanie niektórych elementów. W następnej kolejności przyda się pędzelek i klej do przyklejania wybranych wzorów. Na koniec, polecamy użyć lakierów w sprayu w celu utrwalenia wzoru, a także nadania mu na przykład efektu popękania.

Czym jest scrapbooking – jak zacząć?

Pierwotnie scrapbooking wiązał się jedynie z albumami, w dzisiejszych czasach, przyjęło się tworzenie tą techniką również kartek okolicznościowych czy zaproszeń. Scrapbooking był wykorzystywany nawet przez nasze babcie. Nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a efekty stworzonych prac mogą być zaskakujące. Podstawowymi narzędziami które będą potrzebne żeby zacząć przygodę ze scrapbookingiem są: nożyczki, klej, zdjęcia, gilotyna, kolorowe papiery do scrapbookingu, naklejki, taśmy, stemple, wstążki, wycinki z gazet, dziurkacze, zdjęcia i wiele innych. Wszystkie potrzebne akcesoria jak na przykład papiery do scrapbookingu zapewni Ci sklep Zielone Koty.

Jeśli szukasz dla siebie kreatywnego hobby, które nie wymaga dużych nakładów finansowych, techniki scrapbookingu i decoupage będą dla Ciebie idealne.

Fot.: Jill Wellington/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*