Zasiłek opiekuńczy po 26 lipca – czy to możliwe?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Zasiłek opiekuńczy po 26 lipca – czy to możliwe?

Pandemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Z dnia na dzień wszelkiego rodzaju żłobki i przedszkola zostały zamknięte. Aby rodzice mogli sprawować opiekę na dziećmi, wprowadzono zasiłek, jednak czy po 26 lipca nadal będzie można z niego skorzystać?

Wydłużenie

Według ustaleń zasiek będzie obowiązywać od 12 marca do 26 lipca tego roku. Dzięki niemu rodzice zyskują szansę na to, by móc osobiście zająć się dzieckiem, które w wyniku nagłego zamknięcia większości placówek mogło zostać bez opieki. Zasiłek przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, zarówno w przypadku, gdy przedszkole bądź żłobek zostały zamknięte, jak i w momencie, gdy rodzic zdecydował o nieposyłaniu dziecka do żadnej placówki.

Co po tym terminie?

Po 26 lipca rodzice mogą skorzystać ze standardowego zasiłku opiekuńczego, tak jak miało to miejsce przed pandemią. Tego typu zasiłek przysługuje rodzicom w momencie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola. Sytuacja taka ma miejsce, gdy rodzic dowiedział się o zamknięciu placówki w terminie krótszym niż 7 dni przed planowanym zamknięciem. O zasiłek można również ubiegać się wtedy, gdy rodzic, który na stałe opiekuje się dzieckiem zachorował lub znajduje się w szpitalu, gdy niania lub dzienny opiekun (z którym zawarło się umowę) zachorowała lub w przypadku, kiedy dziecko musi zostać poddane izolacji z powodu podejrzenia przenoszenia choroby zakaźnej.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*