Dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojców?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojców?

Urlop rodzicielski to okres, w którym oboje rodzice mogą w pełni skupić się na nowo narodzonym dziecku. Zazwyczaj z tego rodzaju ulg korzystają głównie matki, jednak unijne przepisy work-life balance upominają się również o ojców.

Nowe wydatki

Rozporządzenie europejskie nakazuje, by każdy z rodziców mógł skorzystać z prawa do dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. W przypadku mężczyzn jest to wyjątkowo problematyczna kwestia. Choć Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wskazuje na coraz większą popularność urlopu rodzicielskiego wśród mężczyzn, pracodawcy alarmują, że przyznanie im prawa do dłuższego urlopu będzie wiązało się z ogromnymi kosztami dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – w Polsce mężczyźni zarabiają statystycznie więcej niż ich partnerki.

Rozporządzenia unijne

Według nakazów unijnych, Polska do sierpnia 2022 roku musi podjąć decyzję dotyczącą wyodrębnienia 2 miesięcy urlopu dla ojców. Jednak pracodawcy przewidują, że rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na stworzenie dodatkowej puli, a raczej skorzysta z tej dotychczasowej.

Obecnie po urodzeniu dziecka kobiety mają prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast później oboje rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po wprowadzeniu nowych dyrektyw matki będą mogły skorzystać z 10 miesięcy płatnej opieki, a ojcowie z pozostałych dwóch.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*