Dzieci a rozwód – o jakie aspekty prawne zadbać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dzieci a rozwód – o jakie aspekty prawne zadbać

Artykuł sponsorowany

Rozwód to bez wątpienia trudne przeżycie dla całej rodziny – szczególnie dla dzieci. O co powinni zadbać rozstający się małżonkowie, aby zapewnić swoim dzieciom odpowiednią opiekę? Podpowiadamy, o jakie aspekty prawne należy zadbać w takiej sytuacji. 

Rozwód a dzieci

Fakt posiadania małoletnich dzieci niezaprzeczalnie wpływa na proces rozwodowy. Jeżeli strony procesu, czyli rozwodzący się małżonkowie, mają dzieci, które nie osiągnęły jeszcze dorosłości, pojawia się konieczność uregulowania takich kwestii jak alimenty, władza rodzicielska, kontakty oraz miejsce zamieszkania – można to zrobić polubownie albo na drodze sądowej. Jak dokładnie wygląda rozwód z dziećmi?

Władza rodzicielska

Pierwszym aspektem, który należy uregulować, jest oczywiście władza rodzicielska. Jest to zespół praw i obowiązków, które przysługują rodzicom względem ich małoletnich dzieci. Podczas rozwodu rodzice mają pełne prawo wnieść o ograniczenie, a nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców. Najczęściej dzieje się to w przypadku przemocy domowej lub nadużywania alkoholu, czy też innych substancji przez jednego z małżonków. Czasami taką okolicznością jest również zamieszkiwanie przez jednego z rodziców w znacznej odległości od dziecka. Jeśli jednak między rodzicami zachowane są poprawne stosunki oraz żaden z rodziców nie stwarza zagrożenia dla dobra dziecka, to stosowana jest tak zwana opieka naprzemienna.

Miejsce zamieszkania

Podczas procesu rozwodowego należy także ustalić miejsce zamieszkania dziecka. Sąd uwzględnia w tej kwestii między innymi dokładne miejsce zamieszkania obojga rodziców, warunki domowe oraz odległość od szkoły, jeśli dziecko do niej uczęszcza. Polska praktyka sądowa najczęściej wyznacza miejsce zamieszkania matki jako miejsce, w którym będzie mieszkać dziecko.

Kontakt z dzieckiem

Bardzo ważne jest również ustalenie regularnych kontaktów z dzieckiem. Rodzic, z którym dziecko nie będzie mieszkać, powinien mieć pełne prawo do widywania się z nim w określonych dniach, na przykład w każdy czwartek od 16 do 20 oraz w co drugi weekend. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość spędzania czasu z każdym z rodziców, co pozytywnie wpłynie na relacje oraz emocjonalny rozwój.

Alimenty

Podczas rozprawy sąd decyduje również o alimentach. Należy pamiętać, że przysługują one każdemu dziecku do osiągnięcia 18 lat, czyli pełnoletności, lub do momentu ukończenia studiów (obowiązuje to jedynie w przypadku studiów dziennych). Należy przy tym pamiętać, że o wysokości alimentów decyduje sąd, jednak strona wnioskująca o alimenty musi przedstawić uzasadnione kwoty, które wydawane są na utrzymanie dziecka. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii alimentów, koniecznie sprawdź stronę https://adwokatczestochowa.com/alimenty

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro studio

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*